Посещенията в киносалоните у нас през миналата година са били общо 4,5 милиона, което е с 15% повече от 2022 г., сочат обобщените данни от филмовото разпространение у нас.
В страната функционират над 230 киносалона, а приходите от продажбата на билети през 2023 г. са били с над 20% повече от предишната година, или над 53 млн. лв. За това допринася и увеличението на цените на билетите от миналата година.
В същото време зрителите на български филми намаляват, сочи статистиката. При рекордните за страната през 2022 г. над 644 хил. души, миналата година българско кино са гледали 410 785 зрители, като в същото време видимо броят на предлаганите български заглавия е увеличен, а 28 филма от общо 48 показани са премиерни за годината. Съответно и приходите от билетите от български филми са намалели от почти 6 млн. лв. през 2022 година на 4 347 252 лв. през 2023 г. За сравнение, през 2022 г. премиерните заглавия в кината са били 25 от общо прожектирани 45 български филми.
Най-гледаният българаски филм за миналата година е заснетият изцяло със смартфон „Чалга“ със 112 782 зрители и 1 260 764 лв. приходи, съобщава БТА. В челната петица след него са „Диада“ на Яна Титова е с 55 048 зрители и 649 087 лв. приходи. Трети е „Игра на доверие“ на Мартин Макариев - с 37 355 зрители и 422 750 лв. приходи, четвърти – „Майка“ на Зорница София с 23 636 зрители и 206 172 лв. приходи. Пети е „Случаят Тесла“ на Андрей Хадживасилев, гледан от 20 473 зрители и с 204 572 лв. от билетите им.
/БТА/


Кметове на малки родопски общини с по-високи заплати от кмета на Варна
Две жени изпотрошиха вратата на хотел и кола на Златните, буйстваха и срещу полицаи
Очаква се Гюров да обяви президентската си кандидатура до дни?
Василев: Оглушително мълчание от върховния главнокомандващ на България след новината за "Безмер"
Атанас Атанасов: Президентът да свика КСНС заради рисковете за националната сигурност
Unitree: Хуманоидните роботи ще станат масов продукт до 10 години
Технологичният подем в Китай превръща Star 50 във водещ борсов индекс
Протоколите от Фед показаха, че може да има нужда от повишение
Основателят на China Evergrande получи доживотен затвор за финансови измами
Българските олимпийци по природни науки изграждат бъдещия глобален елит
Renault ще запази физическите бутони, дори и да струват повече
SUV-та и комбита крият тайно място в багажника
Porsche 911 остава безспорният крал на спортните автомобили
Какви коли карат звездите от "Одисея"
Genesis предизвиква премиум сегмента с най-големия електромобил в Европа
18-годишният, обвинен в нападение над непалци, остава окончателно на свобода
Двама туристи починаха в планината, смъртта им не е свързана с инциденти
Министър Шишков разкри далавери, довели до 2,5 млн. евро загуби във ВиК сектора
Мъж е с опасност за живота след инцидент с трактор
Пенсионните системи не издържат, възрастните хора са потенциал за бизнеса