IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Усилията за преструктуриране на Nike вече се отплащат

Резултатите за последното тримесечие на компанията задминаха очакванията

11:52 | 01.10.25 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Усилията за промяна на Nike започват да дават резултати, докато най-голямата компания за спортни облекла в света преориентира бизнеса си към конкретни спортове като бягане и баскетбол, съобщава Bloomberg.

Продажбите са спаднали с 1% на валутно неутрална база през последното фискално тримесечие на компанията, се казва в изявление. Спадът е по-малък от очакванията на инвеститорите. Печалбите от търговията на едро и бизнеса с обувки за бягане на Nike, които преди това бяха слаби места, са помогнали за постигането на продажби в размер на 11,7 млрд. долара, което е над очакваните от Wall Street 11 млрд. долара.

Компанията очаква продажбите да спаднат с между 1% и 3% през текущото тримесечие, което е в съответствие с очакванията.

Акциите на Nike поскъпнаха с 4,3% в удължената търговия в Ню Йорк. До затварянето на пазара във вторник цената акциите е спаднала със 7,8% от началото на годината.

Главният изпълнителен директор Елиът Хил се стреми да преобрази Nike, като изчисти старите запаси и реорганизира корпоративната структура, включително чрез замяна на много от висшите мениджъри. Компанията се опитва да сложи край на продължителния спад в продажбите, след като предишното ръководство се оттегли прекалено агресивно от дългогодишните си партньори в търговията на едро и прекалено много наблегна на ежедневните обувки за сметка на продуктите със силно представяне, като обувките за бягане.

Опитът за завръщане се базира на пренасочване на фокуса на продуктовото развитие и маркетинга към спорта, като същевременно се възстановяват отношенията с търговците на дребно.

Бизнесът с обувки за бягане на Nike, който бе затруднен заради конкуренцията на марки като On и Hoka, изглежда се възстановява. Хил заяви, че Nike е преработила трите си големи франчайза за обувки за бягане – Vomero, Structure и Pegasus – и това води до ръст на продажбите с над 20% в тази категория през текущото тримесечие.

Компанията се завръща в Amazon.com Inc. за първи път от шест години, а маратонките ѝ отново са на преден план в магазините на Foot Locker. През последното тримесечие приходите от търговия на едро са се увеличили с 5% на валутно неутрална база до 6,8 млрд. долара, надминавайки средната прогноза на анализаторите.

Американските мита и опасенията относно излишните разходи на потребителите са повлияли на обрата на Хил. Nike е повишила някои цени и сега очаква 1,5 млрд. долара допълнителни разходи заради митата. Компанията заяви, че митата вредят на брутния марж.

Продажбите в региона на Големия Китай остават слаби, като компанията се сблъсква с определяните от нея като „структурни предизвикателства“ там. Nike се фокусира върху преструктуриране на предлагането си там, фокусирайки се върху конкретни спортове.

Марката Converse също е проблемна област, като продажбите са спаднали с 28% през тримесечието, коригирани спрямо валутните курсове. Ръководството е в начален етап на преструктуриране на най-популярната линия обувки на марката, Chuck Taylor.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:53 | 01.10.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Спорт виж още

Коментари

Финанси виж още