Китайският технологичен гигант Xiaomi е започнал да съкращава служители в няколко от звената на бизнеса си със смартфони и този за интернет услуги, намалявайки работната сила с около 15%, съобщава South China Morning Post, цитиран от Ройтерс.
Хонконгският вестник се позовава на публикации в социалните мрежи от засегнати служители, както и на местни медии, посочвайки, че китайските социални мрежи, включително Weibo, Xiaohongshu и Maimai, са залети с публикации за премахнатите позиции.
Към 30 септември тази година Xiaomi имаше 35 314 служители, с над 32 хил. души в континенталната част на Китай. Най-новият ход може да засегне хиляди работници, много от които са се присъединили към компанията по време на масовото привличане на кадри през декември миналата година.
Компанията не е отговорила веднага на запитването на Ройтерс за коментар.
През ноември Xiaomi отчете 9,7% понижение на приходите си за третото тримесечие, засегната от китайските рестрикции, наложени заради Covid-19, както и заради отслабващото потребителско търсене. Приходите на гиганта от смартфони, които са около 60% от общите приходи от продажби, са спаднали с 11% на годишна база, обяви Xiaomi.
Съкращенията в компанията се случват скоро след като редица други технологични гиганти обявиха, че се налага да предприемат същия ход. Amazon например трябва да се раздели с десетки хиляди служители, а други добре познати играчи като Meta Platforms също не бяха пощадени предвид влошаващите се макроикономически условия, които влияят на бизнеса.


Виц на деня - 05 юли
Бойко Борисов честити професионалния празник на МВР
Скъпа реколта при добри добиви: Зърнопроизводителите жънат повече, но печелят по-малко
Зрелищна катастрофа във Варна
Испания отново е първа по плажове със „Син флаг“
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Страховете от пренасищане на петролния пазар се възраждат
Вашингтонският монумент разказва 250г история
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Костадинов: Народът невинаги е прав
Биков за Демерджиев: Един министър на МВР трябва да говори с факти
Жена оцеля по чудо, след като дърво се стовари върху автомобила ѝ
Дупница обяви тридневен траур след трагедията в р. Струма
РСМ след Мицкоски: По-далеч от ЕС, по-близо до Орбан