Китайският производител на смартфони Xiaomi отчете 4% спад на приходите за второто тримесечие, което отразява свиването на пазара на смартфони в Китай. Компанията обаче заяви, че насочването ѝ към производство на електромобили се случва по-бързо от планираното, предава Ройтерс.
Приходите от продажби са спаднали до 67,4 млрд. юана (9,2 млрд. долара) от 70,17 млрд. юана през същото тримесечие на миналата година, но все пак се оказаха над средната прогноза на анализаторите за 65,13 млрд. долара.
Нетната печалба е нараснала до 5,14 млрд. юана през периода. Това представлява увеличение със 147% спрямо сумата от 2,08 млрд. юана година по-рано, като също надмина очакванията. Компанията отдава ръста на свиването на разходите и подобряването на ефективността, особено във физическите си магазини.
„Въпреки макроикономическите предизвикателства на световния пазар ние продължаваме да разширяваме нашия отпечатък“, коментира президентът на Xiaomi Лу Уейбин.
„Някои от нашите конкуренти вече се оттеглиха от определени области в тази предизвикателна среда, но колкото и трудно да е, ние ще засилим присъствието си в региони и пазари“, посочва Лу.
Потребителското търсене на пазара на смартфони в Китай продължава да се свива през второто тримесечие, което доведе до 5% спад на продадените общо бройки до 64,3 млн. по данни на Canalys, консултантска компания, която следи индустрията за смартфони.
Продажбите на Xiaomi са се свили с 19 на сто до 8,6 млн. бройки, докато на ключовия индийски пазар са спаднали с 22% до 5,4 млн. бройки, посочва Canalys.
С оглед на намаляващите продажби на смартфони, Xiaomi планира да се насочи към производството на електромобили. Тя получи одобрение от властите в Китай за това, писа по-рано Ройтерс.
Компанията е обещала да инвестира 10 млрд. долара в автомобилния си бизнес в рамките на десетилетие.
Лу твърди, че плановете на компанията да започне масово производство на електромобили през първата половина на 2024 г. остава непромена.
„Текущият ни напредък изпреварва очакванията и първоначалния производствен график“, обяви той.
Повече новини за технологии можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението