Кражбата на ИТ оборудване и данни, дигиталният и индустриалният шпионаж и саботаж ще струват на Германия 206 млрд. евро през 2023 г., обяви германската дигитална асоциация Bitkom, цитирана от Ройтерс.
Щетите ще надхвърлят границата от 200 млрд. евро за трета поредна година, показва проучване на Bitkom сред повече от 1000 компании.
„Германската икономика е много привлекателна цел за престъпници и враждебно настроени държави. Границите между организираната престъпност и контролираните от държавата играчи са размити“, коментира президентът на Bitkom Ралф Винтергерст.
Около три четвърти от анкетираните компании са станали жертва на дигитални атаки през последните 12 месеца, което представлява спад спрямо 84% от компаниите за предходната година.
„Лекото понижение на броя на компаниите е добър знак и показва, че защитните мерки имат ефект“, посочва Винтергест.
Запитани дали „кибератаките заплашват съществуването на вашия бизнес“, за първи път повече от половината компании (52%) са отговорили „да“. Преди година делът им е бил 45%, а преди две години – едва 9%, показва проучването.
При 70% от компаниите, които са станали жертва на атаки, е имало кражба на чувствителни данни – увеличение от 7 процентни пункта спрямо предходната година. По същия начин комуникациите на 61% от фирмите са били шпионирани, с 4 процентни пункта повече спрямо миналата година.
„Нашият отговор на тази нарастваща заплаха е значително да засилим сътрудничеството с партньорите ни, бързо откриване и реакция на атаки, както и непрекъснато адаптиране на нашите защитни механизми“, коментира Синан Селен, президент на Федералната служба за защита на конституцията.


Удар: Хиляди ментета на луксозни марки задържаха митничари от Варна
Шефът на полицията с изявление по случая с изчезналото дете край Варна
Жена застреля мъж в спор за паркомясто на хипермаркет
Хороскоп за 4 юли 2026
Варна е домакин на Национално съвещание на директорите на ЦПЛР
Ефектът за петрола от примирието е геополитически удар на САЩ по Китай и Русия
Петролът се стабилизира, след като доставките през Ормузкия проток се увеличиха
Златото се насочва към 4200 долара след обрат в очакванията за Фед
Япония и Индия задълбочават партньорството си с над 100 нови сделки
Найджъл Фараж започва да нервничи
Първа фатална катастрофа с камион на Tesla
Маслото мирише на изгорели газове – трябва ли да се притеснявате?
Автомобили за милиони бяха конфискувани от измамник
67-годишно разпадащо се BMW се продава по-скъпо от ново M3
Китайските марки за първи път изпревариха японските по продажби в Европа
Конкуренцията от Китай доведе до закриване на центъра на Bosch у нас
Въоръжена и опасна украинка е основен заподозрян за експлозията в Монако
Полицията разби схема за пласиране на райски газ по Южното Черноморие
Терзиев за пожара в Люлин: "Not great, not terrible" не е опция
Стъпка назад: Швеция връща разплащането в брой