Общата стойност на 20-те най-големи технологични компании в света достига над 20 трлн. долара. В перспектива това е близо 18% от стойността на фондовия пазар в световен мащаб, пише visualcapitalist.com.
Пазарната капитализация измерва стойността на дадена компания, като взема текущата цена на акциите и я умножава по броя на акциите в обращение. Ето кои са най-големите технологични компании според пазарната им капитализация към 13 юни 2024 г.:
Изображение: visualcapitalist.com
Apple е най-голямата технологична компания в момента, която от много години се конкурира с Microsoft за първото място в класацията. Пазарната капитализация на компанията се повиши, след като тя обяви своя генеративен изкуствен интелект Apple Intelligence. Анализаторите смятат, че хората ще обновяват устройствата си през следващите няколко години, тъй като новите функции са достъпни само за iPhone 15 Pro или по-нови модели.
Microsoft е на второ място, отчасти благодарение на ентусиазма към нейния софтуер за изкуствен интелект, който вече генерира приходи. Нарастващата печалба също допринесе за стойността на технологичния гигант. За тримесечието, приключило на 31 март 2024 г., Microsoft увеличи нетната си печалба с 20% в сравнение със същия период на миналата година.
Nvidia в момента е третата по големина технологична компания по пазарна капитализация, като тя нарасна над осем пъти в сравнение с началото на 2023 г. Производителят на чипове наскоро съобщи за по-висока печалба, въведе по-висок дивидент и даде заявка, че графичният чип от следващо поколение ще започне да генерира приходи по-късно тази година.
От най-големите технологични компании става ясно, че участието в областта на изкуствения интелект може сериозно да допринесе за доверието на инвеститорите. Сред компаниите от S&P 500, AI определено се е превърнал в тема на фокус. Всъщност 199 компании са цитирали този термин по време на разговорите си за приходите през първото тримесечие, което е най-високият брой в историята. Компаниите, които са споменавали изкуствения интелект най-често, са Meta (95 пъти), Nvidia (86 пъти) и Microsoft (74 пъти).


Нидерландия разби Швеция с 5:1 на Мондиала
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Седмичен хороскоп 22 юни - 28 юни 2026
Зеленски върна отличието "Орден на Белия орел" на Полша
Утре настъпва Астрономическото лято
Преход между Стармър и наследника му е най-добрият вариант за Великобритания
Anthropic има шаблон как да поправи кошмара около Mythos
Иран отново затвори Ормузкия проток заради нападения на Израел в Ливан
Учени откриха коралови рифове, които могат да оцелеят при климатичните промени
Европейските акции се връщат на водеща позиция, рисковете от стагфлация намаляват
Mercedes V-Class претърпя шокираща трансформация
Dodge иска да стане лайфстайл марка в Европа
Как Mercedes-Benz C111 постави 16 световни рекорда за скорост
Пет от най-издръжливите дизели – 500 000 км е само началото
Защо Check Engine често „мълчи“, дори ако колата е неизправна
Няма леки наркотици и няма такива, които не пристрастяват
Колин Фарел се появи с красива дама на червения килим - разберете коя е тя
Явор Гечев: Новият дълг отива за фискалния резерв, а не за харчене
Натали Портман чества 45-тия си рожден ден, демонстрирайки сладкото си бременно коремче