Борсовият срив на Nvidia, предизвикан от притеснението на инвеститорите относно китайския стартъп за изкуствен интелект DeepSeek, изтри рекордна сума от пазарната капитализация на най-голямата компания в света, пише Bloomberg.
Стойността на книжата на Nvidia се срина с цели 13% скоро след началото на борсовата сесия в понеделник, изтривайки около 465 млрд. долара от капитализацията на технологичния гигант. Това засенчи предишния рекорд – спад от 9% през септември, който заличи около 279 млрд. долара от стойността на компанията – и се оказа най-големият в историята на американския фондов пазар.
Спадът зарази и останалата част от пазара поради тежестта на Nvidia в основните индекси. Като се вземе предвид понижението в понеделник, разпродажбите на книжата на Nvidia са причинили 8 от първите 10 най-големи еднодневни спада в индекса S&P 500 по пазарната стойност, сочат данни, събрани от Bloomberg. S&P 500 отстъпи с цели 2,3% рано в понеделник, а Nasdaq 100 се понижи с 3,6 на сто, преди да се справи със спада.
Производителят на чипове води по-широките разпродажби на технологични акции, след като подходът на DeepSeek, включващ по-ниски разходи, предизвика опасения, че големите американски компании са налели прекалено много пари в разработването на изкуствен интелект, докато китайската фирма изглежда предлага производителност, сравнима със западните чатботове, но само на част от цената, която те плащат.
Най-новият модел с изкуствен интелект (AI) на DeepSeek, пуснат миналата седмица, се смята за силно конкурентен на тези на OpenAI и Meta Platforms. Продуктът с отворен код сега е на върха на класацията на най-сваляните приложения в App Store на Apple.
„Веднага се появиха опасения, че това може да бъде разрушител на настоящия бизнес модел на изкуствения интелект, който разчита на висок клас чипове и голяма изчислителна мощност, а следователно и енергия“, посочват анализатори на Jefferies в бележка до клиентите.
Nvidia беше най-големият печеливш от притока на средства за AI, защото тя проектира полупроводници, ползвани за технологията. Въпреки че тези големи разходи изглеждат готови да се запазят, инвеститорите може да са по-предпазливи и да не възнаграждават толкова компании, които не показват достатъчна възвръщаемост на инвестицията.
В петък Meta обяви, че планира да увеличи капиталовите си разходи за изкуствен интелект тази година до около 65 млрд. долара, което изпрати цената на акциите ѝ до рекордно високо ниво. Това се случи, след като OpenAI, SoftBank Group и Oracle обявиха, че създават съвместно предприятие за 100 млрд. долара, наречено Stargate, което ще изгради центрове за данни и проекти за AI инфраструктура в Съединените щати.
преди 1 месец Архитектурата е същата като на ChatGPT и Gemini, но за да върви на по-слаб хардуер, съответно е доста орязана тяхна версия.Обаче пък на хората дали няма да им е достатъчна тази версия, това е въпроса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Факт! Моделът показва в публични тестове с няколко % по-добра производителност от други такива модели. Не е с много разликата от водещите модели, но факт, показва по-добри резултати. Няма нищо драстично като разлики. Предполагат се дължи на оптимизиране на токените за обучение, по-подредени и класифицирани. И второ - директно са писали част от кода на машинен език, факт имат достатъчно университетски кадри и за работа с големи бази данни и алгоритми за AI. Оптимизация на наличното, това е! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Значи убавецът от Поднебесната дето стои зад този езиков модел от около две години е купувал де що може да намери графични процесори на NVidia от класът за изкуствен интелект А100, защото е знаел че влезнат ли веднъж санкциите всичко се стопира при тях. Натрупал е като минимум 10,000 броя , като максимум 50,000 броя. Тъй с ефффтиният поднебесен хардуер ... :))) ... За смешницитe от групата на копейкин, единият според зависи от паметта и платката е от $8000 до $20000 в презряна валюта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Да видим колко е пробив или е номерът на китайката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец не виждам проблеми с Nvidia а с вложителите надули акциите им, наричащи се инвеститори по някви незнайни причини.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар