Основателите на Spotify Technologies наскоро са спечелили 1 млрд. долара от продажбата на акции в музикалния стрийминг гигант, докато трупат все повече инвестиции извън компанията, пише Bloomberg.
Даниел Ек и Мартин Лоренцон са продали над 2,5 млн. акции от шведската компания през миналата година чрез американски банки и продължават да свиват дяловете си през последните седмици, сочат данни, събрани от Bloomberg от регулаторни документи. Това е най-големият брой акции, които двамата са продали от 2019 г. насам.
Главният изпълнителен директор Spotify Даниел Ек на 2 февруари е продал книжа на стойност 37 млн. долара през JPMorgan Chase & Co. като част от предварително подготвен план, а Лоренцон е продал акции за близо 400 млн. долара през Goldman Sachs Group през ноември. Двамата все още притежават дял от около 16% в базираната в Стокхолм компания, който формира по-голямата част от общото им състояние от 22 млрд. долара, според Bloomberg Billionaires Index.
41-годишният Ек и 55-годишният директор на Spotify Лоренцон не са отговорили на запитванията за коментар.
Цената на акциите на листнатата в Ню Йорк Spotify скочи с 239% в началото на миналата година, изпреварвайки S&P 500 почти девет пъти. Това се случи, докато компанията продължава да се възстановява от забавянето на растежа и продължаващите ефекти на пандемията.
Книжата на Spotify достигнаха връх от 637,69 долара в понеделник, след като миналата седмица компанията отчете по-висок от очаквания ръст на броя на абонатите за четвъртото тримесечие, като същевременно елиминира около 1500 работни места, което доведе до първата ѝ годишна печалба. От началото на 2022 г. Ек и Лоренцон са добавили повече от 10 млрд. долара към общото си нетно състояние, до голяма степен благодарение на бума на акциите на Spotify, сочи индексът на богатството на Bloomberg.
През последните години Ек пренасочи богатството си отвъд Spotify в бизнеси, фокусирани в изкуствения интелект и климата, като част от плана си да вложи около 1 млрд. долара от нетното си състояние в европейски стартъпи. Той и Лоренцон също така инвестираха в шведска стартираща компания в здравеопазването, а Лоренцон наскоро подкрепи кръг за набиране на капитал на стойност 260 млн. долара за Neko Health – базирана в Стокхолм компания за сканиране на тялото, която беше създадена с помощта на Ек през 2018 г.