IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

САЩ отне разрешителното на TSMC за доставка на оборудване за чипове в Китай

Мярката ще бъде задействана от 31 декември

15:18 | 03.09.25 г. 1
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) заяви, че САЩ отменят разрешението си за доставки на ключово оборудване до основния си завод за производство на чипове в Китай, което ще затрудни дейността на компанията в азиатската държава, съобщава Wall Street Journal.

Американското правителство е уведомило TSMC за отнемането на статута на „валидиран краен потребител” за завода в Нанкин, считано от 31 декември, съобщи компанията. Този статут позволява на TSMC да внася американско оборудване за производство на чипове в съществуващите си съоръжения в Китай, без да се налага да иска отделно одобрение от САЩ.

„Докато оценяваме ситуацията и предприемаме подходящи мерки, включително комуникация с правителството на САЩ, оставаме напълно ангажирани да гарантираме непрекъснатото функциониране на TSMC Нанкин“, заяви компанията.

Министерството на търговията на САЩ не е отговорило веднага на искането за коментар.

Анализаторите смятат, че мярката за ограничаване на доставките ще има ограничено влияние върху резултатите на TSMC.

„По-важното е намерението на Вашингтон – тук не става въпрос за днешните печалби, а за замразяване на капацитета на Китай за производство на чипове в дългосрочен план“, заяви Чару Чанана, главен инвестиционен стратег в Saxo Singapore.

Администрацията на бившия президент Джо Байдън предостави изключения на чуждестранни производители на чипове, опериращи в Китай, включително TSMC, Samsung Electronics и SK Hynix, след налагането на ограничения върху китайската полупроводникова индустрия през 2022 г.

Министерството на търговията съобщи в петък, че разрешението за заводите на Samsung и SK Hynix в Китай също ще бъде отменено, считано от 31 декември.

Бившите участници в програмата „ще трябва да получат лицензии за износ на своята технология, което ще ги постави на равна нога с конкурентите им“, се посочва в съобщението.

Министерството на търговията добави, че възнамерява да издаде износни лицензи, за да позволи на компаниите да експлоатират съществуващите си съоръжения в Китай, но не възнамерява да издава лицензи за разширяване на капацитета или модернизиране на технологията на заводите.

Министерството изчислява, че изключването на Samsung Electronics и SK Hynix от програмата ще доведе до допълнителни 1000 заявления за лицензи годишно.

Трите компании са сред малкото чуждестранни производители на чипове с големи производствени обекти в Китай. Анализатори коментират, че ходът на САЩ може да затрудни ефективната им дейност в Китай с течение на времето.

Акциите на TSMC, търгувани в САЩ, поевтиняха с 2,3% след новината, преди да затворят с 1,1% по-ниско, а акциите, търгувани в Тайван, поевтиняха с 1,3% в сряда сутринта, преди да ограничат спада и да затворят без промяна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:16 | 03.09.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Dani_2077
преди 2 месеца
Бавно но славно, вървим към все по-големи ограничения и пълно разделяне. До 5/10 години ще видим резултата/победителя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още