Най-големите музикални компании в света са лицензирали творбите, които притежават, на музикален стартъп, наречен Klay. Компанията разработва стрийминг услуга, която ще позволява на потребителите да преработват песни с помощта на инструменти с изкуствен интелект (AI), съобщава Bloomberg.
Klay е първата музикална AI услуга, която е сключила споразумение с трите големи звукозаписни компании Universal Music, Sony Music и Warner Music Group, посочват запознати с договорите източници. Klay планира да обяви споразуменията си в следващите дни, казват източниците, пожелали да останат анонимни, тъй като обсъждат поверителни планове.
Klay разработва продукт, който ще предлага функциите на стрийминг услуга като Spotify, подсилена от AI технология, която ще позволява на потребителите да преработват песни в различни стилове. Klay е получила лицензи за правата върху хиляди хитови песни, за да може да обучи големия си езиков модел.
Компанията се позиционира като приятел на индустрията, предлагайки гаранции, че творците и лейбълите ще имат известен контрол върху начина, по който се използва тяхното творчество. Klay се ръководи от музикалния продуцент Ари Ати и наема бивши мениджъри от Sony Music и лабораторията за изкуствен интелект на Google DeepMind.
Музикалната индустрия води битка с компаниите за изкуствен интелект, обвинявайки ги в незаконно използване на техните песни. Лейбълите заведоха дело срещу Suno и Udio за нарушение на авторските права, твърдейки, че те незаконно са използвали тяхната музика, за да обучат системите си да създават произведения, които звучат по подобен начин.
Музикалните компании знаят, че творците вече използват AI инструменти при продуцирането на нови песни и се опитват да приемат технологията, като същевременно контролират авторските права, които са най-ценните им активи. Най-големите услуги в областта на музиката, включително Spotify и YouTube, също работят върху AI инструменти.
Музикалната индустрия в момента е в разгара на сключването на сделки, свързани с изкуствения интелект. Universal Music и Warner Music са уредили делата си срещу Udio и са лицензирали работата си на компанията за предстоящ продукт. Те са сключили сделки и със Stability AI. Нито една от големите звукозаписни компании не е сключила сделка със Suno – най-големия играч в нововъзникващата област на музиката, създадена с изкуствен интелект. Компанията беше оценена на 2,4 млрд. долара при последното си набиране на средства.


Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Черно море обяви официално още едно ново попълнение
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
Слънчевата и вятърната енергия вече дават 35,3% от производството на ток в света
Масирана руска атака срещу Киев уби най-малко 17 души и рани десетки
Черен пазар и специални приложения - как се справят с липсата на бензин в Русия
Сделките в Азия надхвърлят 750 милиарда долара въпреки глобалната нестабилност
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
Петото плащане по ПВУ е на път след положителна оценка от Брюксел
Защо САЩ разполагат най-способните си изтребители с голям обсег близо до Тайванския проток
Евтим Милошев освободи ръководството на НДК
Руски военни блогъри: Свален е още един ударен хеликоптер Ка-52
Земетресение с магнитуд 5,2 разлюля о. Карпатос