Американските сенатори Ейми Клобучар от Демократическата партия и Синтия Лумис от републиканците представиха законопроект, насочен към справяне с пристрастяването към платформите на социалните медии като Facebook на Meta Platform или Twitter, предава Ройтерс.
Разобличителката и бивша служителка на Facebook Франсис Хаугън предизвика фурор миналата година с документи, показващи, че дъщерната компания Instagram е вредна за тийнейджърите, докато мнозина специалисти твърдят, че платформите на социалните медии разпространяват опасна дезинформация за коронавируса и ваксините за предотвратяването му, както и за други болести.
Съгласно законопроекта Националната научна фондация и Националната академия на науките, инженерството и медицината ще направят проучване на потенциалните интервенции, които Facebook или други социални мрежи биха могли да използват за справяне с проблемите на пристрастяването към социалните медии, се казва в съобщение от офиса на Клобучар от четвъртък.
Федералната търговска комисия ще създаде правила въз основа на констатациите и ще държи платформите отговорни, ако не ги спазват, се казва в съобщението.
„Твърде дълго технологичните компании казваха: „Доверете ни се, ние се справяме с това". Но ние знаем, че платформите за социални медии многократно са поставяли печалбите си над интересите на хората, а алгоритмите им са прокарвали опасно съдържание, което приковава потребителите и разпространява дезинформация. Този законопроект ще помогне за справяне с тези практики", каза Клобучар в изявление.
От Twitter не са отговорили веднага на молбата за коментар на Ройтерс. От Facebook са отказали да коментират темата, но са посочили публикация в блога си от декември, в която се казва, че компанията ще въведе нови инструменти за Instagram, които например ще попречат на хората да тагват тийнейджъри, които не ги следват.


Откриха 8 кг марихуана при спецоперация в Бобов дол
Коледната трапеза ни струва два пъти по-скъпо от миналата година
Пускат с вертолет провизии за екипажа на блокирания танкер край Ахтопол
SENSHI 29: Зрелищни нокаути, драматични обрати и силни български победи във Варна
Тийнейджърка скочи от блок в Пловдив
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Защо Швеция предлага безплатен престой в тиха горска хижа?
Гуцанов: Социалните разходи и придобивки за хората се запазват
Защо аутизмът не трябва да се третира като самостоятелно състояние?
Букурещ гласува в кметската надпревара