Президентът на Русия Владимир Путин е коментирал, че ако Западът даде зелена светлина на Украйна да използва оръжия с по-голям обсег за поразяване на руски цели, това би означавало, че НАТО ще влезе във война с Русия, предаде АФП.
„Това би променило по значителен начин самия характер на конфликта. Това би означавало, че страните от НАТО са във война с Русия. Ако случаят е такъв, тогава, отчитайки промяната в характера на конфликта, ще вземем съответните решения въз основа на заплахите, с които ще се сблъскаме“, посочва Путин, цитиран от БГНЕС.
Той говори, докато висши дипломати на САЩ и Обединеното кралство обсъждаха облекчаване на правилата за стрелба със западни оръжия в Русия, за което Киев настоява повече от 2 години и половина след настъплението на Москва.
"Разрешаването на Киев да нанесе удар в дълбочина на Русия е решение за това дали страните от НАТО са пряко въвлечени във военния конфликт или не“, казва още Путин.
Коментарите му идват в момент, когато Киев настоява Западът да предостави по-мощни оръжия с по-малко ограничения, тъй като Русия продължава настъплението си в Източна Украйна.
Междувременно президентът на Украйна Володимир Зеленски потвърди, че Москва е започнала контранастъпление в района на Курск, съобщава Politico.
Изненадващото трансгранично нахлуване на Киев в Курска област осигури един месец относително облекчение за уморените от битки украински войски на южния фронт, тъй като руснаците пренасочиха сили от Херсон и няколко бригади от Запорожка област. Въпреки това, след бързото настъпление през първите месеци, украинските сили в Курск тази седмица се сблъскаха с неочакван пробив на отбраната си от руските войски.
Руснаците пробиха украинската отбрана в северозападния район на село Коренево и навлязоха в Снагост, съобщи във вторник проектът за картографиране на украинската война DeepState, свързан с Министерството на отбраната на Украйна. Институтът за изследване на войната (ISW), базиран в САЩ мозъчен тръст, потвърди пробива, като добавя, че руските сили може да са си върнали няколко малки селища.
Вадим Мисник, говорител на командването на украинската армия в Сиверск, отговорен за операцията в Курск, отказва да коментира за евентуален пробив. „Операцията продължава. Ние не коментираме конкретни тактически епизоди, защото това се отразява на хода на операцията“, посочва Мисник пред Politico.
Една украинска армейска бригада казва, че нейните сили вече са предприели контраатака срещу руснаците.


ФИФА с нововъведение за засадите на световното по футбол
Съдия Ганчева разказа пред ученици за последиците от употребата на "райски газ"
ПП-ДБ внесе вота на недоверие към кабинета "Желязков"
Правителство, синдикати и работодатели постигнаха съгласие по новия Бюджет 2026
Какво ще бъде времето в събота?
САЩ лобират срещу плана на ЕС за отпускане на заем в подкрепа на Украйна
Китай изпраща нови панди на Франция след срещата Макрон-Си
Търговските вериги инвестират в устойчивост и адаптация към еврото
Airbus обещават да се справят с проблемите
Airbus намалиха целите си за доставка до края на 2025г
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
Орбан: Унгария ще съди Европейската комисия
До 18:00 часа не се допуска преминаване на камиони през "Кулата - Промахон"
Съдът на ЕС разглежда жалба на "Възраждане" срещу влизането ни в Еврозоната
В кадър: Ден преди Никулден, опашки за риба на Женския пазар
Велосипедист загина край омуртагското село Плъстина
преди 1 година От коментарите и представянето на "новината" в медиите тук и в света се вижда, че всички са много уверени, че Пу тин "блъфира" - Но така мислеха и когато смятаха, че няма да нападне в в Украй на, а само "блъфира". Трябва ли да видим ядрените гъби за да проверим дали сме прави? Защо шепа *** политици решават да заложат на "руска рулетка" бъдещето на децата и човечеството? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година НАТО отдавна воюва с Русия тоя самоуверен *** смята тогава те ще считат ------ че воюват с Русия. ? Освен фъфлене , хленчене, оправдания ,оплаквания няма нищо сериозно омръзна на всички и на целият Руски народ със свето бездействие и никой не го взема за сериозно и не ги е страх . Западът със всеки изминат ден продължава да прави това което си иска и знае ,че винаги ще бъда ненаказани не от днес !-----Те това го правят повече от 500 години като грабеха и продължават да грабят планета отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Хаха, търсеният от международният съд в Хага за престъпления срещу човечеството плаши белият свят с война. Хаха. Значи човекомразеца влачи от цел свет квото се сетиш въоръжение да избива деца в болници, възрастни хора по театри и пазари, да разрушава гари и електроцентрали, да разрушава жилищни блокове. И сега ще плаши белият свет, че некой не дай си боже ще му барне скъпоценните бомбардировачи? Ултра гнъсав бункерен плъх! Дано го стигне украински дрон, когато си играе с децата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Е хубава работа.Че не сте ли във война с НАТО вече две години и кусур бе? отговор Сигнализирай за неуместен коментар