Украинската енергетика отново е под масиран обстрел с руски ракети и дронове, съобщава енергийният министър Херман Халущенко. Данните на Военновъздушните сили (ВВС) сочат, че в атаката са участвали и 4 свръхзвукови ракети "Кинжал", а целите са като основно в западните части на страната, Киев и района около Одеса. Има данни за изстрелване на балистични ракети от Крим и от акваторията на Черно море. Тази сутрин Военноморските сили на Украйна съобщиха за връщането на руски бойни кораби в морето - три ракетоносача с общ потенциален залп от 24 ракети "Калибър".
Местните власти съобщават за атака с ракети "Кинжал" по Лвовска област, където се намира едно от големите газохранилища на Украйна. От местната военна администрация отбелязват, че няма жертви и пострадали при атаката, но не е ясно какви са щетите по инфраструктурата. Свръхзвукова ракета беше изпратена и в Ивано-Франковск, а областната администрация отбелязват, че това е най-масираната атака от началото на пълномащабната война.
ВВС уточнява, че в атаката са участвали освен ракетите "Кинжал" още две балистични ракети "Искандер - М" и една KN-23 (севернокорейска), както и 55 ракети Х-101, 7 "Искандер - К", както и 24 "Калибър". През нощта и в ранните сутрешни часове по обекти на територията н а страната са изпратени 193 дрона. Системите за противовъздушна отбрана са свалили 80 крилати ракети (Х-101, "Искандер - К" и "Калибър"), една балистична "Искандер -М" и 80 дрона. 111 дрона са били неутрализирани със средствата на радиоелектронната борба.
По данни на енергийната компания "Укренерго" има поражения по енергийни и горивни съоръжения в няколко области, като вече е започнала и работата по отстраняването на щетите. Без ток са и 198 населени места в Киевска, Черниговска, Сумска, Черкаска и Кировоградска област заради буря и поледица в нощта срещу 13 декември. Метеоролозите предупреждават за влошаване на времето и ниски температури през следващите дни (до -14°С), което още повече усложнява ситуацията за енергетиката, която вече понесе 12 масирани атаки от началото на тази година.
Това е един от най-мащабните удари по енергийната система на Украйна, написа и президентът Володимир Зеленски след атаката в ранните часове на 13 декември. Той уточнява, че 11 от ракетите са свалени с помощта на самолетите F-16.
"Това е "мирният" план на Путин - да унищожи всичко. Ето как иска "преговори" - като тероризира милиони хора. И не е ограничен нито в обхвата, нито в закупуването на необходимите компоненти за производството на ракети", коментира още украинският държавен глава.
Той призова още за "масивен отговор" на световната общност - санкции, които да ограничат производството на ракети и системи за ПВО, които да защитят небето над Украйна.
"Петролът дава на Путин достатъчно пари, за да вярва, че е безнаказан", допълни още Зеленски.
Заради атаката големи части от страната са без електрозахранване. Нанесените поражения все още се уточнянват.
В Украйна очакваха масиран удар, включително и с ракета "Орешник", след атаката на военното летище в Таганрог с американските ракети ATACMS. От Министерството на отбраната на Русия потвърдиха официално, че атаката е отговорът на този удар отпреди два дни.


По-малко катастрофи? Пътищата са добри само в 1/3 от общините
111 г. отбеляза румънка - най-възрастният човек на Балканите
Ормузкият проток разкрива бавната смърт на глобалните общи пространства
Сезонната депресия през лятото: Когато жегите влияят на психичното здраве
След проверка: Спагети в ресторант в Монте Карло излизат €18, в София – €25
Войната срещу Иран е струвала на САЩ 37,5 милиарда долара досега
Зеленски уволни шефа на армията Сирски след национални протести
Пол Грифитс: Летището в Дубай работи нормално
Airbus: ЕС има нужда от Великобритания и обратното
Airbus: Имаме проблеми със снабдяването навсякъде
Новият Chevrolet на Шакил О'Нийл може да плава
Какво представлява системата ALA на Lamborghini
Защо спирачките на Nissan са в различни цветове
Продажбите на електромобили в Европа скочиха с 52% за година
Уникалната кола на Ник Мейсън се продава за 35 милиона долара
Без обвинение: Саксиите с марихуана не били на Явор Бахаров
Военни унищожиха паднал в морето дрон, на 40 км от Ахтопол
Опасно време днес: Оранжев код за бури и градушки 8 области
Локомотив Сф на Любослав Пенев взе точка на Ботев във Пловдив
След 6 дни протести: Зеленски уволни генерал Сирски


преди 1 година До: aldy...офцъ, ти си наистина прекалено аналогова! НАТО се разшири след като русия нападна Украйна!!! Нито Швеция, нито Финландия, искаха да влязат в НАТО, дори не бяха в чакалнята! Как е възможно такава плява от абсолютно аналогови ростролове да пише във форума н подобна медия!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Страхотна работа на украинското ПВО! Руснята един месец сбираха всичко, което могат да произведат като ракети, пестяха дронове. И, накрая, 1 милиард долара на вятъра, 1000 непостроени руски училища, поредните... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Било "отговор" на летището в Тангарог!? Аналоговите нацисти пак с от ***, по-*** оправдания - украинците им разкатават фамилиите с удари върху военни обекти, а роснацистите си знаят обичайното - стрелят по градове и цивилни граждани! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: aldyСъщо така според стратегическият плаН, надуха бузите в Сирия и в Грузия . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: aldyщо е то нагло разширяване на НАТО? Участието в този или други съюзи е според доброволната воля и желание на всяка една държава. Да нападаш някого само защото е направил свободния си избор е неприемливо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: aldyАха , голяма стратегия - в следствие на нея Финландия и Швеция в нато , а границите на пакта с Русия са над 1000 км без Украйна . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Някой така и не може да схване със схванатата си недодялана гаванка, че Русия води тази война заради продължаващото нагло разширяване на натото към границите на РФ. Въпреки всичките обещания. Декември 2021 г. Путин каза какво иска и как ще го постигне при отказ. Ако наглосаксите продължаваттъпо да настояват, гейропата може да закъса зле, но и фащ едва ли ще им се размине, смятайки океана за достатъчна защита. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година На това джудже проклето няма ли на него кой да му пусне една ракета ! Съсипва и собствената си държава с това, което прави, а за Украйна явно въобще не му дреме ! Дори да я превземе цялата как си мисли, че ще може да я контролира ! Изкукуригало нацистко старче ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар