Продажбите на нови коли в Европа са нараснали с 6,3 на сто през септември благодарение на инициативите на правителствата за насърчаване на пазара. За трите тримесечия от началото на годината обаче се отчита спад от 6,6 на сто, съобщи Ройтерс, позовавайки се на Асоциацията на европейските производители на автомобили (ACEA).
Пазарът на коли в Западна Европа е нараснал с 9,6 на сто през септември, което е най-големият му скок от 1999 г. В абсолютно изражение обаче продажбите на нови коли през месеца са под нивата от 2002 г.
Общо 1,39 млн. нови коли са продадени през септември в страните от ЕС (без Кипър и Малта) плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.
Немският пазар е отчел най-силен ръст през септември - с 21 на сто. Силно се е представила и Испания (+18%), където също има правителствена схема за насърчаване на пазара. Големият ръст на испанския пазар се дължи и на сравнението с много слабите продажби през септември 2008.
По-рано този месец от немската автомобилна асоциация VDA обявиха, че се опасяват от срив на търсенето в страната след края на схемата на правителството.
Новите членки на ЕС (присъединилите се през 2004 г. страни плюс България и Румъния) отчитат спад на продажбите на нови коли през септември от 36,4 на сто, като само в Полша и Чехия се наблюдава ръст, съответно от 7,9 на сто и 0,5 на сто.
В България за деветмесечието са продадени близо 53 на сто по-малко нови автомобили.


Путин отново призова за преговори: Какво стои зад промяната в тона на Москва
Кардиолог: Температури от 35-36 градуса не са драматични, организмите ни са свикнали
Какво ще е времето през следващата седмица?
Колко струват обществените тоалетни по пътя София - Варна
Зарков: БСП ще оцени работата на правителството след първите 100 дни
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Американците все по-често напускат районите с висок риск от наводнения
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
БАБХ спря близо 5 тона храни при проверки в страната
Велев: Държавата дава заплати независимо от качеството и количеството на труда
Бившата полицайка Симона Радева вече е в Сливенския затвор
Украйна заяви, че е поразила главната петролна помпена станция на Москва
"Черна писта": Делът на ТИР-овете в общата пътна смъртност на пътя е 42%