fallback

Иван Нейков: Пазарът на труда няма да е същият след кризата

Високообразованите ще имат по-голям шанс да си намерят работа, а шансовете на тези с ниска образователна степен ще стават все по-нищожни

09:18 | 13.03.12 г. 10
Автор - снимка
Редактор

Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика. Снимка: БТА

В бъдеще пазарът на труда ще бъде отворен за високообразованите хора и тези с повече квалификации, докато хората с нисък или никакъв ценз постепенно ще бъдат изтласкани от трудовия пазар и ще се превърнат в аутсайдери.

Това реално може да се случи до една или две години, когато се усети раздвижване в икономиката. Това каза за Investor.bg Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика.

Експерти са категорични, че един от негативните ефекти на икономическата криза в глобален план, е растящата безработица. Но на дневен ред излиза и друга не по-малко тревожна тенденция, свързана с отговора на въпроса как българският пазар на труда ще се справи с няколкостотин хилядите нискообразовани хора, изгубили работата си в резултат на съкращенията, и какви са перспективите за тях след кризата.

Според Иван Нейков вече и в България проличава това, което отчетливо се вижда във фирмите в цял свят, излизащи от кризата – нуждата от висококвалифицирани кадри, които да осигуряват висока производителност на труда. Нейков коментира, че у нас мениджърите са наясно, че високи икономически резултати се постигат само с по-висока производителност на труда, генерирана от всеки отделен работник.

По думите му е на път да се сбъдне една от песимистичните прогнози на икономистите за ефектите от кризата, а именно, че след нейния край пазарът на труда никога няма да бъде същият. „Никой не трябва да очаква, че пъзелът на пазара на труда ще се нареди по същия начин, както преди кризата“, каза Нейков. 

Този проблем стои с особена острота за българския пазар на труда, твърди бившият социален министър. Според него основният въпрос е какво ще правим с огромния брой нискоквалифицирани работници, след като фирмите започнат да излизат от кризата.

„И сега е налице тенденцията да се наемат хора с по-високо образование за длъжности, изискващи по-ниска квалификация. В бъдеще тези ефекти или дефекти на пазара ще се засилват. Дори няма да се учудя, ако един ден у нас има предприятия, в които всички служители са с висше образование от най-високото до най-ниското стъпало“, коментира експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:18 | 14.09.22 г.
fallback