fallback

Възможна хипотеза ли е режим на тока през зимата?

Имаме свръхпроизводство на електричество, но инвестициите в мрежата от години са ограничени, коментира експерт

08:10 | 14.08.14 г. 39

България от години има свърхпроизводство на ток – инсталираните мощности са към 14 хил. МВтч, а в пиковите моменти потреблението е около 7 хил. МВтч. На тази база режим на тока е малко вероятен, категорични са енергийните ни експерти.

От години обаче са притискани инвестициите на електроразпределителните дружества и въпросът за състоянието на мрежата вече буди основания за притеснения. Досега ЕРП-тата успяваха да компенсират орязаните инвестиции чрез икономии от технологично признатите разходи, коментира за Investor.bg икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Калоян Стайков. 

Спестените средства се инвестираха отново, но с одита, който извърши ДКЕВР през пролетта, тази практика беше санкционирана, припомни икономистът.

Проблем ще се окажат и сериозните дефицити в енергетиката. С ценовото си решение от 1 юли Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не намери решение на натрупаните дефицити в системата, а дори създаде нови, смята Стайков.

Припомняме, че от комисията наредиха на НЕК да преговаря за намаляването на цената на изкупуването на енергия от ТЕЦ Марица Изток 1 и ТЕЦ Марица Изток 3, както и от производителите от възобновяеми източници. Без реален резултат от разговори между страните регулаторът заложи по-ниски разходи на държавната компания, свързани с изкупуването на електричество.

При това положение дълговете на НЕК, която е единственият обществен доставчик на електрическа енергия за регулирания пазар, продължават да растат. Това също е предпоставка за възникването на проблеми с доставката на електричество.

Режим на тока не е непременно планиран, уточни Стайков. Той посочи, че през зимата може да се получи така, че да има повишена аварийност по мрежата заради ограничените инвестиции, а самите ЕРП-та да нямат необходимите оперативни средства заради дефицитите в системата. Така може и да се стигне до момент, в който авариите няма да могат бързо да бъдат отстранявани.  При такъв сценарий дружествата могат и да въведат режим, докато отстранят повредата, коментира икономистът.

„В момента доста сценарии са възможни, защото не се отпускат достатъчно пари на компаниите“, допълни още той.

Според него производителите на електричество не могат да се възползват и от свободния пазар на електричество, където да компенсират липсите на средства.

„Три дружества заемат над 90% от продажбите на свободния пазар – АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ „Марица Изток 2“ и НЕК“, обясни експертът и уточни, че ВЕИ-секторът, както и т.нар. „американски централи“, не са на този пазар. За него обаче дори и някои производители да спрат да работят – това няма да се отрази сериозно, заради свръхпроизводството на електричество.

Увеличение на цената на тока от 1 октомври би помогнало на системата, но зависи как точно ще бъде направено, прогнозира още Стайков. Той припомни, че през последните две години ДКЕВР е увеличавала само цената на електричеството, продавано от НЕК. Едно подобно решение след 2 месеца няма да донесе решения, допълни още той. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:38 | 14.09.22 г.
fallback