fallback

ИТ и преработващата индустрия създават новите работни места у нас след кризата

Аутсорсингът и бизнес услугите също допринасят за новосъздадената заетост в България, сочи доклад на Industry Watch

17:05 | 27.08.15 г.

За последните две години от средата на 2013 г. до средата на 2015 г. броят на заетите в България се увеличава със 71 хиляди. В пет от икономическите браншове за този период се добавят дори повече работни места (компенсирани от спад в други, свиващи се отрасли). За последните 12 месеца до средата на 2015 г. двигателите на новата заетост са преработващата индустрия, аутсорсингът и бизнес услугите, както и секторът на ИТ и комуникационните услуги – общо 41 хил. допълнителни работни места.

Това се казва в доклад за регионалното развитие и цената на труда на Industry Watch.

Анализаторите отчитат, че в периода 2008-2013 г. се наблюдаваше бързо развитие на информационните технологии и аутсорсинга на бизнес процеси.

Единствено през кризисната 2009 г. се наблюдаваше известно свиване на износа на ИТ услуги, но през 2010 г. експортът им се удвои. През 2014 г. са изнесени ИТ услуги, които са 4,4 пъти номиналния обем от 2008 г.

Освен динамичното развитие на ИТ сектора, в годините след кризата се увеличи интересът към България като аутсорсинг дестинация, а това доведе до ръст на заетите в сферата на професионалните дейности.

От 2008 г. насам заетостта в секторите на информационните технологии и професионалните дейности, включително аутсорсинга, се е увеличила с 8% общо за страната.

От големите области най-осезаемо повишаване на заетостта в сферата на ИТ и аутсорсинг услугите има в областите София и Пловдив, в които работните места в този сектор се повишават съответно с 16% и 15% спрямо 2008 г. По-слабо е повишението на заетостта в ИТ и аутсорсинг сектора във Варна (с 3% спрямо 2008 г.).

Развитието на ИТ сектора беше съпроводено с рязко увеличаване на търсенето на софтуерни специалисти, което доведе до значително повишаване на заплатите. В периода 2008-2013 г. средната заплата на ИТ специалистите в България се повишава с 57%, при среден ръст на заплатите в страната с 42% общо за всички сектори.

Сред големите области най-осезаемо се повишават заплатите на софтуерните специалисти в Пловдив (с над 70% за 5 години) и Русе (с 69%). В периода 2008-2013 г. заплатите на наетите в ИТ фирми в столицата са се повишили с близо 50%.

Кои региони са с най-бързо растяща индустрия?

Регионите в България с по-добре развита индустрия успяха по-бързо да преодолеят негативните ефекти от рецесията, която беше обхванала почти цяла Европа. Областите с по-силно развита преработваща промишленост успяват умело да се възползват от възможностите за износ към нашите основни търговски партньори в Европа и Азия.

Индустриална карта на България - разпределение на наетите в преработващата промишленост по области. По-тъмните цветове означават повече наети. Източник: Industry Watch

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:34 | 14.09.22 г.
fallback