fallback

ГЕРБ и Патриотите запазват данъците, дават заявка за пълен мандат

Политическите формации обещават гарантиран ръст на доходите, електронно здравеопазване и правосъдие и борба със сивата икономика до 2021 г.

13:40 | 13.04.17 г. 17

Няма да има увеличаване на преките данъци, но няма да има и допълнителни данъчни облекчения в новия управленски мандат на ГЕРБ, в който партията ще си партнира с Обединените патриоти. Това е записано в списъка с приоритети на двете политически формации, договорен след седмица на преговори.

В документа от 21 страници, представен официално по-рано днес, са вписани мерки и задачи, които новосформираното правителство трябва да изпълни през следващите четири години.

Освен задържането на данъците във финансовата сфера е предвидена още интеграцията на страната в европейската финансова инфраструктура. „Единният банков съюз и еврозоната са единственият ни път на развитие след изпълнение на всички критерии“, записали са политическите формации.

Със своите приоритети те гарантират, че валутният борд ще бъде "неприкосновен и безалтернативен".

Новото правителство ще предприеме решителни мерки за борба със сивата икономика и ще се стреми към балансиран бюджет чрез намаляване на дефицита до 2020 г. В документа е записано още, че „устойчивото нарастване на доходите е основен приоритет на нашето управление и то може да стане за сметка на ръста на икономиката“.

Така, след „системно провеждане на политики“ в рамките на този мандат минималната работна заплата се планира да се увеличи до 650 лева, а средната – до 1 500 лева. Ръстът на брутния вътрешен продукт за четирите години ще бъде в размер на 120 млрд. лева.

Минималната пенсия за стаж и възраст ще бъде увеличена още от 1 юли – до 180 лева, а от 1 окотмври – до 200 лева. Ще се преизчислят и пенсиите, отпуснати преди 2010 г.

По отношение на мерките за устойчив икономически растеж новата коалиция ще работи за намаляването на административната тежест и за развитието на капиталовия пазар. За развитието на селското стопанство ще се търсят нови схеми за държавна подкрепа, като се цели и максималното усвояване на европейските средства.

В приоритетите присъства и точка, която досега беше лансирана от БСП - за увеличаване на дела на българските храни в магазините, с което да бъдат защитени българските производители.

Новото правителство ще се опита да опрости документацията за кандидатстване по европейските програми, както и ще се подготви за дебата за бъдещето на кохезионната политика на ЕС след 2020 г. Плановете на Брюксел засега са европейските фондове да бъдат преустановени след тази година, защото би трябвало да са изпълнили своята задача – намаляване на различията в стандарта на живот в страните от ЕС.

Предвидени са още и мерки, които да гарантират продължаването на съдебната реформа и въвеждането на енергийно правосъдие до края на 2018 г. До края на следващата година трябва да бъдат изпълнени и всички препоръки на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и оценка, като така страната ще покаже „необратими резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност“ и независимост на съдебната власт.

Като цяло новите технологии са залегнали в приоритетите на ГЕРБ и Патриотите – в областта на здравеопазването например ще бъде създадена обща информационна система, която да свърже здравното министерство, НЗОК, Националния осигурителен институт (НОИ), данъчната агенция и болниците, аптеките и общопрактикуващите лекари, т.е. отново се лансира идеята за въвеждане на електронно здравеопазване. Предлага се и постепенна демонополизация на Националната здравноосигурителна каса.

По отношение на енергетиката експертите не са поставили нови цели – ще бъде продължена работата по местния добив и по пълната либерализация на електроенергийния и газовия пазар.

Като приоритет е вписана работата по удължаване на срока за експлоатация на двата блока в АЕЦ „Козлодуй“, както и ревизия на разходите на държавните дружества в енергетиката. Новият кабинет очаква и решението на ЕК за допустимостта на държавната помощ за AES Гълъбово и КонтурГлобал – двете американски централи в Маришкия басейн.

В транспорта се залага на модернизацията на жп линиите, доизграждането на магистралите "Хемус" и "Струма", както и строителството на магистрала, която да свърже Калотина и София. Пак се залага строителството на тунел под вр. Шипка, сред приеоритетите е и разширението на столичното метро. 

В програмата са маркирани още и мерки в областта на образованието, отбраната и туризма. Не става ясно обаче откъде ще дойде финансирането по голяма част от предвидените проекти.

Целия текст на управленската програма можете да видите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:02 | 12.09.22 г.
fallback