fallback

През 2017 г. вероятно ще се стигне до паритет между долара и еврото

След затягането на паричната политика от ФЕД вече няма да е налична изкуствена подкрепа за ликвидността на долара

13:09 | 05.01.17 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Засилването на долара спрямо всички основни световни валути се случи като по макроикономически учебник.

В продължение на много години, считано от 2009 г., американският президент Барак Обама упражняваше политика за дефицит по текущите сметки, превръщайки САЩ в нетен вносител. За да се компенсира валутният отлив и да се избегне дисбаланса в платежния баланс, се пристъпи към продажба на финансови активи, близки до пари в брой (облигации) на търговските партньори. И преди всичко на един: Китай (разбира се). Тези страни вече продават тези активи и приемат долари от пазара. 

Федералният резерв свива политиката си на количествено облекчаване, така че няма да е налична изкуствена подкрепа за ликвидността на долара, която в момента е в риск. Този недостиг на долари насърчава прекалено растежа на междубанковия лихвен процент и доходността на пазара на облигации. Фед няма да има друг избор, освен да продължи да повишава лихвените проценти.

Причината е проста. Финансовите институции ще заемат пари на междубанковия пазар на дадена цена, и ще получават по-малко, ако вкарват част от тези средства във ФЕД или ако купуват краткосрочни американски облигации. Те всъщност ще губят на практика пари.

Междувременно основните суровини ще поевтиняват, защото се търгуват в долари. Златото се отдалечи на 4 месеца от рекордната стойност, достигната след гласуването за Brexit.

Друг основен фактор е фактът, че централните банки на ЕС, Китай и Япония ликвидират своите резерви (или печатат нови пари и след това ги продават), за да отслабят своята валута и да увеличават конкурентоспособността в международен план. Оттук и двойката EURUSD ще се доближава до паритет. Експертите на CIX Markets вярват, че има голяма вероятност за паритет между еврото и долара през 2017 г., но ще следят отблизо действията на централните банки, за да проследят за евентуални промени през тази година.

Със сигурност изборите в големите европейски държави, като Франция и Германия, няма да имат пряко въздействие върху валутата, която ще остане предмет на паричната политика на ЕЦБ. Марио Драги вече обяви свиване, като намалява програмата за покупка на активи до 60 млрд. евро на месец от 80 млрд. евро, което в действителност ще представлява намаляване на инжектирането на ликвидност във финансовия сектор.

В рамките на Европейския съюз (но не на еврозоната) анализаторите ще следят и процеса по Brexit, за да се проследят последствията за Великобритания, нейния финансов пазар и нейната валута. Страната вече загуби рейтинга си AAA, което доведе до увеличаване на цената на кредитиране. 

Aнализът е дело на експертите от CIX Markets. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:59 | 10.09.22 г.
fallback