fallback

Защо икономическите проблеми на Европа повишават престъпността?

Нелегалните емигранти, трафика на хора, фалшивите стоки, трудовата експлоатация и измамите с кредитни карти са само част от последиците от икономическата криза

16:00 | 15.08.13 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Финансовите проблеми и социалното напрежение може би са най-малките проблеми на Европа. В интервю пред CNBC експерти в борбата с организираната престъпност предупреждават, че икономическите трудности пред континента повишават риска от увеличаване на трафика на хора, преноса на фалшиви стоки и потока от нелегални емигранти.

„Страните-членки нямат представа за мащабите на организираната престъпност в Европейския съюз. Пред нас е надвиснала заплаха, за която едва сега си даваме сметка. А да не говорим въобще, че нямаме идея как да й противодействаме“, споделя притесненията си Чарли Едуардс, директор на дирекция „Националната сигурност и отбрана“ на Кралския институт за изследвания в областта на отбраната и сигурността в Лондон.

Според Едуардс Европа вече е залята с огромно количество фалшиви стоки – проблем, дължащ се най-вече на глобалната рецесия. Обезпокоително е, че най-голям е броят на фалшивите лекарства, следвани от опаковъчните материали и цигарите.

„Икономическата криза за мнозина означава и ниски доходи. Едно е сигурно обаче – и предприятията, и потребителите се нуждаят от определени продукти“, обяснява Мати Йотсен, директор на Европейския институт за превенция и контрол на престъпността, със седалище в Хелзинки. „Ако хората не могат да си позволят закупуването на стоките, предлагани на пазара, то е много вероятно да си купят фалшиви стоки, които са по-евтини.“

„Търговията с фалшификати вече не е с фокус ценните вещи, като чантите с марка Dior или часовниците Rolex, а се разпростира върху много по-широка гама от продукти – от медицински принадлежности и храна, до компоненти за електрониката и резервни части“, допълва още Йотсен. „Меко казано смущаващо ще бъде, ако знаем, че механикът на самолета, с който летим, е поправил някоя важна част на самолета, закупувайки я от сивия или черния пазар“.

Директорът на отдел „Тежка организирана престъпност“ в Европол Михаел Раушенбах посочва същите проблеми в икономиката като причина за увеличеното търсене на нискокачествени стоки и нископлатения незаконен пазар на труда.

„Свидетели сме на явление, в което трафикът на хора от чиста сексуална експлоатация се превръща в по-широка експлоатация на човешкия труд“, смята той.

В своя доклад за 2013 г. за мащабите на организираната престъпност Европол установява, че увеличеното търсене на евтини стоки и услуги стимулира сивата икономика, в която все по-често се експлоатира с труда на емигрантите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:27 | 09.09.22 г.
fallback