fallback

Защо трябва да ни е грижа за Гърция?

Споразумение между Гърция и кредиторите ѝ все още няма, а рискът от фалит все повече нараства

11:24 | 18.06.15 г. 23

Бъдещето на Гърция продължава да е основна тема на световните пазари, след като страната се приближава все повече до обявяването на фалит по държавния си дълг, коментира CNBC.

Дори Централната банка на Гърция предупреди в сряда, че страната ще тръгне по „болезнен път“ към фалит и изход от еврозоната, ако правителството и международните кредитори не успят да постигнат сделка за отпускането на последния транш от спасителния заем. Колко важна е всъщност Гърция за световна икономика и от толкова голямо значение ли ще е, ако обяви фалит?

Гръцката икономика се е свила с 25% от 2009 г. насам и не допринася особено за икономическия растеж на глобално ниво. Само около 2% от икономиката на еврозоната разчита на страната.

Макар да се очаква гръцката икономика да пострада още повече от турбуленцията, по-широката европейска икономика има няколко добри инструмента, с които да ѝ окаже подкрепа – стойността на еврото се понижи с 20% спрямо миналата година, цените на петрола остават ниски, а Европейската централна банка (ЕЦБ) управлява програма за парични стимули на стойност 1 трлн. евро.

Това, за което най-често се говори напоследък, обаче е рискът от верижна реакция. Според анализаторите той не трябва да се подценява, макар да е по-нисък в сравнение с предишните критични точки на гръцката криза.

Има две основни причини за това. Първата е, че публичните органи, например Международният валутен фонд (МВФ), а не частните институции, са тези, които държат по-голямата част от гръцкия държавен дълг. Това би трябвало да ограничи каквато и да е верижна реакция вследствие на фалит. Гърция дължи вноска от 1,6 млрд. евро на МВФ със срок за погасяване 30 юни, както и едно голямо плащане към ЕЦБ с падеж в края на юли.

Втората причина е, че през последните няколкото години ЕЦБ създаде институции в помощ на всяка страна членка, изпаднала в беда. Освен това централната банка има програма за парични стимули на стойност 1 трлн. евро, чрез която други малки икономики от еврозоната, като Португалия и Испания, предприеха действия за заздравяване на банковите си системи.

Предвид членството си в НАТО и стратегическата си позиция в близост до арабския свят и недалеч от Русия, Гърция е изненадващо важна страна от геополитическа гледна точка. Именно затова особено много трябва да се внимава за евентуален фалит, който ще повдигне въпроса за нейното бъдеще в еврозоната.

„Ясно е, че представителите на САЩ и Европейския съюз (ЕС) не искат да държат провалена държава в ръцете си в момент, в който Гърция е на предна линия по няколко геополотически разделителни линии, с нестабилната ситуация в Близкия изток и проблемите с Русия“, казва Майкъл Хюсън, главен пазарен анализатор в CMC Markets UK.

Фактът, че фалит на Гърция се очаква от известно време, означава, че ако това наистина се случи, пазарите няма да са особено изненадани и е малко вероятно да бъдат дестабилизирани така, както бяха повлияни от срива на американската инвестиционна банка Lehman Brothers през 2008 г.

Lehman бе истински шок, защото дойде изневиделица, но гръцката криза се влачи от години, така че един дефолт сам по себе си няма да бъде особено шокиращ“, казва Джулиан Джесъп, главен икономист в Capital Economics.

“По-обезпокоително ще бъде, ако Гърция напусне еврозоната и други я последват, защото тогава говорим за бъдещето на втората най-важна валута в света след долара“, добавя той.

Още по темата четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:05 | 12.09.22 г.
fallback