fallback

Черният ден за златото

Някои акции на златодобивни компании загубиха по 15% от стойността си за часове

15:44 | 21.07.15 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Рос Норман е объркан. Ръководителят на богатия на традиции дилър на ценни метали Sharps Pixley не разбира защо китайското правителство омаловажава своите златните запаси. Защото точно това се е случило според него, когато през уикенда централната банка обяви запас от 1 658 тона злато.

Това все пак е ръст от 60 на сто в сравнение с 2009 г., когато бяха представени последните данни. Но и тази цифра дава на Китай пето място след САЩ (8 133 тона), Германия (3 383 тона), Италия и Франция. Всички анализатори очакваха повече. Подобно на Норман, според когото Китай разполага със златен резерв от около 4 000 тона, пише в свой анализ DPA. 

От това объркване може да са се възползвали спекулантите в Шанхай и Ню Йорк, за да изпратят цената на златото към дъното. The Telegraph цитира Норман с неговия анализ, че в неделя вечерта на Globex Exchange в Ню Йорк в рамките само на две минути са били сключени 7 600 контракта за общо 24 тона злато.

Практически в същото време се парализират продажбите на контракти за над 33 тона злато на местния пазар в Шанхай. По същото време борсата в Япония е затворена заради почивни дни, а Европа още спи. "Тънък пазар",  който реагира силно. Норман подозира, че зад всичко това се крият целенасочени "къси" продажби. При тях някои участници на пазара се опитват да натиснат пазар, на който държат например сертификати, за да може след това да се възползват непропорционално от спада в цените.

В дългосрочен план фундаменталната тенденция обаче може да се отрази негативно за жълтия метал. Защото въпреки теорията на Норман акциите на производителите на злато реагират с масивен срив на цените.

Особено силно се срива първоначално цената на акциите на Australian Newcrest Mining на австралийската борса. Книвата се сриват с 10,3%. Northern Star Resources, която през юли представи рекордни финансови резултати, загуби 9,6% от пазарната си капитализация. Regis Resources отчете спад от 7,2%.

В САЩ разпродажбите продължиха. Newmont Mining от Колорадо, която има многобройни мини, включително в Австралия, Перу и Мексико, отчете на борсата в Ню Йорк спад от 12,25% до 18,16 долара. Цената на акциите на Barrick Gold се срина с 15,9% до 7,39 долара - до 52-седмично дъно.

Goldcorp, един от най-големите производители, в края на сесията се котираше с 12,25% по-ниско ниво до 12,89 долара. Изненадващо стабилна остана акцията на Randgold на Nasdaq в Ню Йорк с отстъпление от "едва" 5,37%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:50 | 13.09.22 г.
fallback