Високопоставен ирански генерал приписа тези атаки на "терористични групи", подкрепяни от "реакционни страни" - термин, използван често от Иран по отношение на Саудитска Арабия. Мохсен Резаи, бивш главнокомандващ на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция и понастоящем член на влиятелния Съвет по целесъобразността, заклейми публично Саудитска Арабия за подкрепата й на сепаратистки "терористични клетки" сред иранските кюрди.
Мохсен Резаи посочи, че е осведомен за доказателства, че кюрдските бунтовници са изпълнявали нареждания на Рияд, след като са се срещнали с представители на саудитските власти в Ербил, Иракски Кюрдистан. Консулството на Саудитска Арабия на място отрече обвиненията. Демократическа партия на Ирански Кюрдистан също отхвърли твърдението за нейни връзки със саудитските власти, но оповести, че би приветствала бъдещи разговори с Рияд.
Подозренията на Иран, че Саудитска Арабия е свързана с последните събития, бяха подсилени от принц Турки ал Фейсал, бивш началник на саудитското разузнаване, който този месец направи изявления, равносилни на призив за смяна на режима в Иран. На 9 юли Турки ал Фейсал направи обръщение пред ежегодния конгрес на "Муджахидин Халк", дисидентска иранска групировка в изгнание, която Техеран смята за терористична организация.
Командващи на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция и висши представители на иранските власти единодушно осъдиха изявленията на г-н Турки, като голяма част от тях изтъкнаха, че те доказват, че Рияд спонсорира създаването на нестабилност в Иран напоследък.
Това предостави повече доводи на онези в иранските сили за сигурност, които призовават към по-сериозен военен и политически отговор, било в международен план или чрез вътрешен натиск в Саудитска Арабия. Други крила в ръководството на Иран са твърди привърженици на по-търпелив подход в посока деескалация.
Какво би могло да бъде направено на този етап, за да се предотврати взривяване на напрежението?
Най-малкото, саудитските власти трябва да избягват действия, изглеждащи сякаш те заговорничат за смяна на режима в Техеран. Саудитска Арабия трябва да внимава много как развива каквито и да са връзки с въоръжени кюрдски групи.
Иранското ръководство би следвало да се въздържа от провокиране на Саудитска Арабия. За собственото си добро двете държави трябва да направят повече, за да изпълнят законните искания на малцинствените си групи, които са изложени на все по-голям риск от радикализация. Междувременно Западът трябва да използва съюза си със Саудитска Арабия и новото си отваряне към Иран за предотвратяване на действия, които застрашават регионалната сигурност.
Гражданите на Близкия изток отчаяно търсят ръководители, които предлагат надежда за бъдещите поколения вместо по-голям смут. Саудитска Арабия и Иран биха моли да направят стъпка в тази посока, но първо всяка от тях трябва да положи повече усилия, за да избегне намеса във вътрешната сигурност на другата.
(БТА)


8-годишно подкара АТВ и блъсна малко детенце
ПСК “Черно море” с бронзова купа на държавното под тепетата
Горещините препълниха спешното отделение в Шумен
Какво ще бъде времето във вторник?
Тръмп ще се срещне със Зеленски на срещата на върха на НАТО
ByteDance и Alibaba премахват персонализираните AI чат функции
Паундът опровергава скептиците, като трейдърите дават шанс на Бърнам
Модулен реактор на Valar Atomic захрани чип на Nvidia
AI променя пазара на труда в технологичния сектор в Ирландия
Моди тръгва на обиколка в Индонезия, Нова Зеландия и Австралия
Едно от най-редките Lamborghini Diablo отива на търг
Нов асфалт с маслинови костилки намалява вредните емисии
Mercedes-Benz GLC на старо – какво да изберете?
Volvo на милион километра търси нов собственик
Автомобилна революция в Китай – 8 марки останаха без лиценз
Инж. Мартин Янакиев: Имам българската атмосфера в Лос Анджелис
FDA предостави статут на продукти с модифициран риск на никотинови паучове
Интернет откачи: Зоват за бойкот на мача САЩ-Белгия заради отменения червен картон на Балогун
Виртуалният асистент GoToBurgas показва събития, туристически обекти, места за настаняване