fallback

Защо се стигна до напрежение в отношенията между Лондон и Вашингтон

Дипломацията чрез Twitter и течовете на информация поставят на изпитание съюза между двете държави

10:32 | 10.07.19 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Кризата в отношенията между Великобритания и САЩ се разраства след вчерашните нападки в Twitter на американския президент Доналд Тръмп по адрес на британския премиер Тереза Мей и посланика във Вашингтон Ким Дарък, коментира Guardian.

Британският ежедневник пояснява, че трансатлантическото напрежение, предизвикано от изтеклите в общественото пространство критики на Дарък към Тръмп, е прераснало в дипломатическа криза.

Вестникът пише, че скандалът се е изострил още повече, след като на снощния телевизионен диспут между претендентите за лидер на Консервативната пария и следващ премиер на Великобритания Борис Джонсън и Джереми Хънт последният е определил езика на президента на САЩ като "неуважителен и неправилен".

Самият Хънт заяви, че ако стане британски премиер, ще остави Дарък като посланик, докато Джонсън беше по-сдържан в критиките си към Тръмп, заявявайки, че добрите отношения със САЩ са изключително важни, и отказа да уточни дали би подкрепил посланика, ако спечели надпреварата.

САЩ казаха, че преговорите за търговските отношения с Великобритания във връзка с Brexit се отменят на фона на растящия гняв около изтеклите британски дипломатически документи за Тръмп, пише в. Indipendent, цитиран от БТА.

Планираните преговори между британския и американския министър на търговията, Лиъм Фокс и Уилбър Рос, се отменят на фона на изострящото се напрежение след изтичането на британската дипломатическа кореспонденция, отбелязва британското издание.

Indipendent допълва, че вчерашните нападки на Тръмп срещу Мей и Дарък не са предизвикали кой знае какъв отговор от "Даунинг стрийт".

Financial Times коментира, че дипломацията чрез Twitter и течовете на информация поставят на изпитание съюза между двете държави. Британският ежедневник отбелязва, че министър-председателката Тереза Мей е подкрепила Дарък, но допълва, че дългосрочните последици от критиките към екипа на Тръмп не са ясни.

Изтичането на информацията за дипломатическата кореспонденция постави в доста неудобно положение не само Дарък и Мей, но и британското министерство на външните работи, отбелязва Washington Post.

Американският ежедневник коментира, че тези изтекли грами изглежда подкопават интензивната британска кампания за спечелване на Тръмп, който при държавната си визита миналия месец беше почетен от кралица Елизабет Втора, пи чай с принц Чарлз и взе участие в отбелязването на годишнината от Десанта в Нормандия.

Остава неясно докъде ще стигне правителството на Тръмп в отрязването на отношенията си с британския посланик и дали мандатът му във Вашингтон ще приключи предсрочно. Изказване от вчера на говорителка на Държавния департамент говори за това, че Дарък ще остане във Вашингтон, докато Лондон не реши да го отзове. Евентуално изгонване на британския посланик от САЩ би било драстична и историческа мярка с оглед на естеството на "специалните отношения" между двете страни, коментира "Вашингтон пост". Американско-британските отношения звучат повече сприхаво, отколкото "специално", пише New York Times. 

Американското издание коментира, че острите думи на Тръмп по адрес на британския посланик и премиер карат някои да се питат на какво в действителност може да разчита Великобритания след Брекзит от своя дългогодишен съюзник.

Вестникът допълва, че докато странният според него дипломатически скандал се е разгорещявал, курсът на британската лира е доближил двегодишен минимум на фона на съмненията за това каква подкрепа може да очаква Великобритания след Брекзит от това американско правителство.

Вчерашните нападки представляват предизвикателство за следващия британски лидер, коментира и Wall Street Journal.

Американското издание отбелязва, че сега специалните отношения между САЩ и Великобритания се управляват в Twitter и не вървят добре.

A Dayli Telegraph  помества анализ, който посочва, че Тереза Мей така и не е успяла да спечели Доналд Тръмп на страната на Великобритания и че в името на американско-британските отношения следващият премиер трябва да го направи. Горчивата реалност е, че при управлението на Мей реномето на Великобритания в Белия дом се влоши осезаемо, пише британският ежедневник. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:59 | 12.09.22 г.
fallback