fallback

Лятото, което разби някои митове за ЕС

Въпреки всичко европейците имат повече доверие в съюза, отколкото в националните си правителства

18:00 | 31.08.19 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европа имаше ужасно лято. То започна с нарастваща политическа несигурност, задълбочаващ се хаос около Brexit, влошаваща се икономика, увеличаващи се заплахи от търговска война. След това всички тези неща станаха по-лоши. В навечерието на есента най-голямата икономика на континента, Германия, се клатушка на ръба на рецесията. Правителството на Италия отново е в хаос. Brexit се очертава в по-тежка форма, отколкото някой е очаквал.

Това прави този момент подходящ за малко разрушаване на митове, пише Джоузеф Стърнбърг за Wall Street Journal. Обикновено се предполага, че всяка нова лоша новина за Европа означава, че краят на Европейския съюз или еврозоната е близо. Това вещае изненада и объркване, когато най-лошото не се случи. Ето няколко леки корекции:

• Първи мит: Европейският съюз е на прага на колапс

Тази теория спечели съмишленици, след като Великобритания гласува за излизане от ЕС през юни 2016 г. и се появи отново, когато нарасна вероятността Италия да избере, рано или късно, театралния евроскептик Матео Салвини за свой премиер.

Но ако чакате разрушаването на ЕС, ще трябва да почакате. Вестителите на разпада посочват съмнителната икономическа обосновка за обвързване на толкова много различни икономики заедно в един търговско-валутен, или общата липса на демократична легитимност в Брюксел. Твърде малко хора говорят за основния, и далеч по-важен, въпрос за доверието.

Най-важната графика в проучването на Евробарометър за общественото мнение това лято е тази, която се отнася до доверието в управлението, като резултатът ще изненада икономическите евроскептици и феновете на националната държава. Около 44% от европейците имат доверие в Европейския съюз, в сравнение с 34%, които се доверяват на своите национални правителства. Европейците очевидно смятат, че като цяло са лошо управлявани, но очевидно е по-вероятно да се доверят на преценката на типовете в Брюксел, отколкото на клоуните у дома.

Докато това продължава европейците ще поддържат ЕС като контрол над своите местни политици. Забележителен пример са италианците, които миналата година избраха „евроскептични“ партии като Лигата на Салвини и лявото движение Пет звезди, само след като политиците обещаха да не застрашават членството на Италия в ЕС с референдум. Ако оставате озадачени, както много британци, защо ЕС устоява, това дава голяма част от отговора.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:44 | 13.09.22 г.
fallback