fallback

Американската данъчна система е най-прогресивната

Горните 10% от заетите в САЩ плащат 45% от всички подоходни данъци в сравнение със само 28% във Франция и 27% в Швеция

09:22 | 04.04.20 г. 2
Автор - снимка
Създател

Снимка: Bloomberg

Дори на фона на набиращите инерция първични президентски избори демократите са на едно мнение що се отнася до данъчното облагане: богатите американци не плащат справедлив дял. Демократите от Конгреса се включиха в дебата, като предложиха 10% свръхданък за доходите над 2 милиона долара. Ако бъде приложен, списъкът с желания на демократите за данъци може бързо да прерасне в огромно източване на американските семейства – както подоходният данък нарасна през първите му 50 години. Това, което започна през 1913 г. като едва 7% налог върху печалбите над 500 000 долара (почти 13 милиона долара по цени от 2019 г.), скочи през 1963 г. до 72% данък върху доходите над 44 000 долара, пишат за Wall Street Journal Фил Грам и Джон Ърли.

Твърдението, че богатите американци плащат по-малък дял от доходите си като данъци, е доказано невярно. Данните показват, че действително платените данъци (федерални, щатски и местни) като процент от изкарания доход и получените трансфери, нараства плавно от 5,1% в долните 20% от домакинствата до 39,6% в горния 1%.

Разбира се, средното домакинство в горния 1% остава с почти 18 пъти повече доходи след данъци и трансфери от средното такова в долния квинтил. То обаче плаща 219 пъти повече данъци.

Данните на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) показват, че САЩ имат най-прогресивната система за облагане на доходите в света, като горните 10% от заетите плащат 45% от всички подоходни данъци, включително социални и здравни осигуровки, в сравнение със само 28% във Франция и 27% в Швеция. Ако правителството на САЩ харчи толкова голям дял от брутния вътрешен продукт и има същата данъчна структура като Франция, горните 10% от работещите в САЩ биха плащали това, което и сега, но данъците на долните 90% ще се удвоят. Въпреки че последните сравнителни данни на ОИСР са от 2015 г. - преди Закона за данъчните съкращения и работните места от 2017 г., Съвместната комисия по данъчното облагане показа, че данъчната система на САЩ, по отношение на пропорционалната данъчна тежест, стана по-прогресивна след намаляването на данъците през 2017 г.

На какво основание тогава демократите твърдят, че богатите не плащат справедлив дял от данъците? Те избират изолирани случаи на домакинства, които поради начина, по който получават и използват доходите си, са далеч от статистическата оценка и по никакъв начин не са представителни за повечето данъкоплатци.

Макар че данъчните декларации на Бил Гейтс никога не са били публично достояние, смята се, че той е дал 45 милиарда долара за благотворителност. Вероятно той е намалил данъчните си задължения, след като раздава толкова много от богатството си. Но не е ясно дали общественият интерес ще бъде защитен чрез по-голямо облагане на Гейтс, като му се оставя по-малко да дарява за частни благотворителни организации. За да променят съществено данъчните задължения на Гейтс, демократите биха могли да отменят приспадаемостта на благотворителните дарения, но до този момент никой техен кандидат не е направил такова предложение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:56 | 13.09.22 г.
fallback