fallback

Коронавирусът нанася двоен удар на пенсионните схеми по света

Плановете са изправени пред намаляваща стойност на активите заради борсовия спад и набъбващи пасиви заради понижените лихви

10:47 | 04.05.20 г. 6
Автор - снимка
Създател

По време на интервю за CNBC миналия месец губернаторът Фил Мърфи заяви, че пенсионната система на Ню Джърси, „както пенсионните планове в цялата страна, е ударена силно“ и ще й трябва време да се „стабилизира“, пише за Financial Times Амин Раджан, главен изпълнителен директор на Create Research.

Губарнаторът говори, след като стойността на активите на пенсионната система на неговия щат спадна с повече от 13% от началото на фискалната година през юли 2019 г. Тогава активите можеха да покрият едва 40 на сто от дължимото към текущи и бъдещи пенсионери.

Опасното състояние на пенсионните финанси като цяло бе подчертано през август 2019 г. от Гаранционната корпорация за пенсионни обезщетения, която застрахова пенсионните планове в САЩ срещу несъстоятелност. Дори в разгара на най-дългия бичи пазар в историята, тя предупреди, че собствената й гаранционна програма се насочва към неплатежоспособност през 2025 г., засягайки 10 милиона членове.

По подобен начин през 2017 г. търговският орган на пенсионната индустрия на Обединеното кралство, Асоциацията на пенсиите и доживотните спестявания, предупреди, че около една четвърт от участниците в схемите на нейните членовете - около 3 милиона души - имат само 50 на сто шанс пенсионните им обезщетения да бъдат изплатени напълно.

Тази ситуация най-вероятно се е влошила с увеличаване на дефицита при британските планове с фискирани обезщетения от 210 милиарда паунда през януари до 254 милиарда паунда през март, според Фонда за пенсионна защита. Очаква се дефицитът да нарасне още през април.

На пазарите превръщането на яростния бик в свирепа мечка за рекордно кратко време заради коронавируса нанесе двоен удар: намаляващи стойности на активите заради борсовия спад и набъбващи пасиви заради понижените лихви. Тази комбинация беше последно налице по време на финансовата криза през 2008 г., но с една разлика. Оттогава, благодарение на застаряващата демография, делът на пенсионните планове с отрицателен паричен поток - пенсионни плащания, надвишаващи доходите от вноски и инвестиции - се повече от удвои, ограничавайки тяхното пространство за маневриране.

Миналата година например 64% от плановете в Европа са имали отрицателен паричен поток. Във Великобритания съотношението е било 73 на сто, според компанията за пенсионно консултиране Mercer. От тези, които са на положителна територия, 72 на сто очакват да минат на отрицателна през следващите 10 години.

Комбинацията от недостатъчно финансиране и отрицателен паричен поток създава смъртоносен коктейл. Засегнатите от него не могат да си позволят да гледат дългосрочно и да разчитат на пазарите да се възстановят: те са принудени да продават активи, за да изпълнят пенсионните си задължения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:56 | 14.09.22 г.
fallback