fallback

Защо Швеция изневери на добрата грижа към своите граждани?

Може би в крайна сметка правителството ще признае, че политиката му спрямо коронавируса е неустойчива и ще промени курса

15:48 | 17.06.20 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Има нещо жестоко в начина, по който останалият свят наблюдава опита на Швеция с пандемията от коронавирус, пише Гидиън Ракмън за Financial Times. 

Отказът на страната да предприеме строга карантина е приветстван от десни популисти по целия свят. За разлика от тях либералната левица в голяма част от Европа и Америка изглежда почти нетърпелива да чуе, че експериментът е завършил с бедствие и отчаяние.

Неизбежно реалната ситуация в Швеция упорито отказва да се съобрази с идеологическите пристрастия на външния свят. Като цяло песимистите изглежда печелят в спора. Но този модел за справяне с коронавируса има много малко общо с либертарианството или десния популизъм. Вместо това той изглежда като типично шведски провал - свързан с прекомерната вяра на левичарски настроената страна в нейния научен потенциал и бюрократичен елит.

Стокхолм не игнорира напълно Covid-19. Събиранията на повече от 50 души бяха забранени и се изградиха нови здравни заведения. Шведите бяха посъветвани да практикуват социално дистанциране и мнозина избраха да работят от вкъщи. Но политиката като цяло се опира на препоръки, а не на правила. Училищата, магазините, ресторантите и фитнес залите останаха отворени. Целта на страната беше да поддържа обществото и икономиката работещи, като същевременно не позволява на здравната система да бъде претоварена и се стреми бързо да постигне „стаден имунитет“.

В някои отношения Швеция се възползва от по-разхлабения си подход. Децата в страната не претърпяха последиците от затварянето на училищата. Но експортно ориентираната икономика не беше пощадена от рязко свиване. А смъртността от Covid-19 изглежда шокиращо висока в сравнение със съседите, които наложиха по-строга карантина. Смъртността на глава от населението в Швеция е приблизително 10 пъти по-голяма от нивото на съседна Норвегия. Имаше дори дни, в които смъртността на човек бе най-високата в света.

Вярно е, че общата смъртност в Швеция все още е по-ниска от някои други страни, които наложиха много по-строга карантина - особено Великобритания. Но има малко доказателства, че Швеция е успяла да направи кривата на инфекциите по-плоска. Шведите също така бяха жегнати от решението на съседи като Дания и Финландия, които отвариха границите си една към друга, но не и спрямо Швеция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:35 | 13.09.22 г.
fallback