fallback

ЕС върви към трансатлантическа търговска война с отслабен ръководител

Дипломати се опасяват, че заявеният от еврокомисаря Фил Хоган интерес към главния пост в СТО го компрометира и поставя в неудобна позиция

15:25 | 20.06.20 г. 7

Европа е изправена пред перспективата за нова трансатлантическа търговска война заради конфликтите на интереси, в които е изпаднал ръководителят на търговията на ЕС, пише Politico.

Тази седмица Вашингтон се отказа от преговорите, насочени към постигане на глобална сделка за цифровия данък, и заяви, че вместо това ще налага мита на всяка страна, която въведе такива данъци. Европейските лидери, включително финансовият министър на Франция Брюно льо Мер и еврокомисарят по икономическите въпроси Паоло Джентилони,  заявиха, че ЕС ще въведе единна ставка или национални данъци въпреки тази заплаха.

Ходът на САЩ идва в момент, в който Брюксел е особено слаб в способността си да се противопостави на заплахата. Еврокомисарят по търговските въпроси на ЕС Фил Хоган току-що публично обяви интереса си да се кандидатира за шеф на Световната търговска организация (СТО) - позиция, за която той ще има нужда от подкрепата на САЩ.

Трима дипломати от ЕС и няколко служители в индустрията коментират пред изданието, че се притесняват от очевидната слабост на Хоган в момент, когато ЕС трябва да покаже сила.

"Това е лошо замислен и необмислен план. ЕС се нуждае от силен комисар по търговията, а не от такъв, който вреди на себе си и, следователно, и на нашите търговски инструменти“, коментира един от дипломатите.

Брюксел заглуши Хоган във вторник, за да му попречи да говори за интереса си към работата в СТО. Комисарят не трябва повече да говори публично, ако появата му заплашва да „отвлече вниманието“ от официалната търговска политика на ЕС, заяви говорителят на Комисията Ерик Мамер. Всички решения относно търговската политика на ЕС сега ще се контролират от вицепрезидента на Комисията Валдис Домбровскис, добави Мамер.

Въпреки тези опасения, Брюксел в четвъртък заяви, че Хоган все още е водещият човек на ЕС за търговски преговори с администрацията на Тръмп. Това разпалва тревогите, че компрометираният комисар няма да може да защити интересите на ЕС в търговската война.

„Ако той не успее да си осигури работата [в СТО] поради американска или азиатска съпротива, как ще бъде надежден партньор за преговори“, коментира същият дипломат.

Не всички търговски експерти обаче са съгласни, че лицето на Фил Хоган е  непосредствен проблем. Бернд Ланге, председател на търговската комисия на  Европейския парламент, заяви, че няма голям шанс да възникнат конфликти точно преди президентските избори в САЩ през ноември. В тази връзка той коментира, че не очаква Вашингтон да наложи нови тарифи през следващите месеци.

Вашингтон обаче е в разгара на публичния дебат за цифровите данъци на другите държави. Обичайната процедура цели да определи дали данъците са несправедливи и дискриминационни, да се обявят мерки за разплата и след това да се проведе дебат върху тях преди да бъдат наложени тези мерки.

Търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзър в сряда заяви пред Конгреса, че администрацията на Тръмп е писала до четири държави от ЕС, като ги е информирала, че Вашингтон се оттегля от преговорите за цифров данък и  вместо това ще налага мита на всяка страна, преследваща такъв данък.

Франция реагира остро. Льо Мер определи оттеглянето на Вашингтон като "провокация" и заяви, че страната му ще приложи своя цифров налог, независимо от заплахите за отмъщение.

През 2019 г. Вашингтон заплаши да въведе мита за 2,4 милиарда долара върху френските луксозни стоки, но се съгласи да отложи такива действия, докато не бъде постигнато споразумение в рамките на глобалните преговори на ОИСР. Тъй като Вашингтон приключи тези разговори, търговската война вече е отново на масата.

„Това, което правят, е по принцип несправедливо спрямо американските компании“, заяви Лайтхайзър пред конгресмените.

Дипломати от ЕС, както и либерални евродепутати и представители на индустрията, заявиха, че се опасяват, че официалната кандидатура на Хоган за поста в СТО ще навреди на търговските интереси на ЕС в дългосрочен план. Ако той се провали, ще изглежда слаб, смятат те.

Либералните държави от ЕС обаче  са също толкова притеснени, ако не и повече, че Хоган може да успее в Женева.

Ако си осигури работата в СТО, Брюксел ще трябва да намери нов комисар по търговията. Някои дипломати и лобистите в индустрията се притесняват, че това ще доведе до пренастройка в рамките на Комисията, в която търговският портфейл може да се окаже в ръцете на по-протекционистки кандидат.

Близки до Фил Хоган казват, че той ще си вземе отпуск, ако реши да кандидатства за поста, както направи бившият комисар Кристалина Георгиева по време на неуспешния си опит да стане генерален секретар на ООН през 2016 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:59 | 14.09.22 г.
fallback