fallback

Германия прекратява медения месец с Китай заради своята нова азиатска стратегия

Промяната във фокуса на Берлин се случва като част от нарастващото чувство на тревога в цяла Европа за икономическата зависимост на континента от Китай

22:00 | 09.09.20 г. 5
Автор - снимка
Създател

След години на формиране на своята азиатска стратегия около Китай, Германия направи рязък пробив и вместо към Пекин най-силната европейска икономика ще се съсредоточи върху по-стабилни партньорства с демокрации в региона като Япония и Южна Корея за насърчаване на върховенството на закона, пише Nikkei Asia Review.

Промяната във фокуса на Берлин се случва като част от нарастващото чувство на тревога в цяла Европа за икономическата зависимост на континента от Китай и случаите на нарушаване на правата на човека в азиатската страна.

„Искаме да помогнем да се оформи (бъдещия глобален ред), така че той да се основава на правила и международно сътрудничество, а не на закона на силните“, заяви германският външен министър Хайко Маас на 2 септември. „Ето защо ние ще засилим сътрудничество с онези държави, които споделят нашите демократични и либерални ценности", подчерта той. 

Този ден Германия прие нови политически насоки, обхващащи индо-тихоокеанския регион, подчертавайки значението на върховенството на закона и насърчавайки отворените пазари в региона. Стратегията отразява подхода, възприет от Франция, както и от Япония, Австралия и членовете на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН).

Китай беше в центъра на дипломатически фокус на Берлин в Азия, като германският канцлер Ангела Меркел посещава страната почти всяка година. Китай също така представлява 50% от търговията на Германия със страните от индо-тихоокеанския регион.

Но икономическият растеж не отвори китайския пазар, както се надяваше Берлин. Германските компании, работещи там, са принудени да предадат технологиите, които използват на китайското правителство. Преговорите за инвестиционен договор между Европейския съюз (ЕС) и Китай за справяне с подобни проблеми са в застой, което подклажда опасенията за прекомерната икономическа зависимост от Пекин.

Това съвпадна с нарастващата критика към новия закон за национална сигурност на Китай в Хонконг и неговите центрове за задържане на членове на уйгурското мюсюлманско малцинство, което от своя страна доведе до нарастваща съпротива в Германия срещу прокитайските политики на Ангела Меркел.

Новата индо-тихоокеанска стратегия на Берлин възприема по-строг подход към Китай, включително критики за огромния дълг, натрупан от страните, участващи в мащабната китайска инфраструктурна инициатива „Един пояс, един път“.

Германските компании също се опасяват относно осъществяването на бизнес и защитата на тяхната интелектуална собственост в Китай, особено след като китайският производител на електрически уреди Midea Group купи германския производител на роботи Kuka в края на 2016 г.

Но представителите на германския бизнес не са решени все още да загърбят толкова голям и доходоносен пазар. Около 40% от автомобилите, продадени през миналата година от Volkswagen, както и близо 30% от Daimler и BMW, са именно в Китай.

Изпълнителният директор на Volkswagen Херберт Дийс нарича Китай "най-важният пазар“ за компанията. През май автомобилният производител се съгласи да придобие 50-процентен дял от дружеството-майка на китайската държавна JAC Motors.

И все пак Европа като цяло преоценява връзките си с Китай. През 2019 г. ЕС определи Китай като „стратегически конкурент“, подчертавайки търговското и технологично съперничество с азиатската икономика.

Германия планира да работи с Франция за създаване на общоевропейска стратегия за индо-тихоокеанския регион. Берлин има за цел да засили влиянието си по въпроса, като привлече целия блок на своя страна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:00 | 13.09.22 г.
fallback