Руският опозиционер Алексей Навални разкритикува сериозно бившия канцлер на Германия Герхард Шрьодер (СПД). „Герхард Шрьодер е платен от Путин. Но ако сега се опита да отрече това отравяне, това наистина е много разочароващо “, каза Навални пред германския таблоид Bild в броя от сряда. Шрьодер наскоро заяви, че все още няма "определени факти" за отравянето срещу Навални, за което Русия и президентът Владимир Путин са силно критикувани в момента.
Във вторник Организацията за забрана на химическите оръжия потвърди, че противникът на Кремъл е бил отровен с химически невротоксин от групата новичок. Служители на руското разузнаване и членове на правителството многократно подчертават, че всички запаси от отрова, разработени през съветската епоха, са били унищожени.
За Шрьодер Навални каза: „В края на краищата той е бившият канцлер на най-мощната държава в Европа. Сега Шрьодер е момчето на Путин, което защитава убийците”. Опозиционерът не се съмнява, че Шрьодер е получавал тайни плащания от Путин.
Германецът поддържаше тясно сътрудничество с руския президент по времето, когато бе канцлер и все още е приятел с него. След края на политическата си кариера бившият лидер на СПД пое ръководни позиции в руската енергийна индустрия. В допълнение към позицията си в проекта за газопровод „Северен поток“ 2, той е председател на надзорния съвет на държавната руска енергийна компания „Роснефт“ и председател на борда на съществуващия газопровод „Северен поток“ в Балтийско море.
Навални също така призова германското правителство и Европейския съюз да предприемат действия срещу олигарси, политици и компании, близки до Кремъл. „Санкциите срещу цялата страна не работят. Най-важното е да се издадат забрани за влизане на тези, които се възползват от режима, и да се замразят активите им“, каза Навални пред вестник Bild. "Те присвояват пари, крадат милиарди, а през уикендите летят до Берлин или Лондон, купуват скъпи апартаменти и седят в кафенета”, посочва той.
Руският опозиционен политик призова за спиране на строителството на газопровода „Северен поток“ 2, както и за замразяването на активи и забраните за пътуване срещу лица като главния диригент на Мюнхенската филхармония Валерий Гергиев. Гергиев е привърженик на авторитарния руски президент Владимир Путин и води кампания за преизбирането му.
„Ако той толкова обича режима и иска Русия да не върви по европейския път, тогава трябва да му кажете: Вие сте много талантлив музикант, но вече няма да ви позволим да влезете в ЕС. Можете да се насладите на режима на Путин в Русия“, каза Навални. Друг вариант е Гергиев да се откаже от публичната си подкрепа за Путин.
Самият Навални не вярва, че Русия ще реши и разследва случая му: нямало дори опит да изглежда така, сякаш се провежда разследване. „Досега в Русия изобщо не е имало разследване", каза руският политик пред вестника.
44-годишният Навални, който е яростен опонент на президента Владимир Путин, се почувства зле по време на вътрешен полет в Русия през август и беше транспортиран в берлинска болница. Германия твърди, че той е бил отровен с рядък невропаралитичен агент. Русия от своя страна заяви, че няма доказателства за отравяне на Навални.
Случаят му привлече вниманието на цял свят, както и на руснаците, а западни лидери поискаха обяснения от Кремъл за случилото се.


Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С


преди 5 години Няма да се съглася с Навални, че шрьодер е момче на путин. Според мен той е момиче на путин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години След умозаключението ти за Билд чакаме такова и за Шпигел, защото той първи публикува интервю на Навални. Е??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Днес си особенно зла. Строга господарка??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Днес си особенно зла. Строга господарка??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Слободно почеши коня, аз коментирам как някакъв си шушляк от твоя ранг коментира политик титан като Шрцодер дет е изградил тая държава а Меркелица доста се потруди да я потроши, докато Дневалния е обикновен духльо също кат тебе и нищо повече с изявления във вестник Лична Драма ... Слеащия път дигни ръка и не отговаряй на нещо дет не съм те питал .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Навални е момче на ЦРУ и може би на второ място руснак :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Навални е руснак и има право да се интерисува от собствената си държава. За Путин, Навални и Русия ти си никой, един чужденец без право на глас за руските работи. Ако отидеш в Русия и почнеш да поучаваш руснаците за собствената им държава ще те наритат и ще те пратят да си ходиш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Препечатвате интервю пред "Bild" ? Все едно тук някой да даде интервю пред вестник "Шок". Ако на Навални са му дали там трибуна, явно са го оценили по достойнство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години а този кой е та да критикува политик от друга държава ?! Аз ако съм на Швабосите ше го върна в болницата и ше го заразим с COVID-25 нещо по-модерно че Новичоката само им действа на психиката тонизиращо .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар