fallback

Как COVID-19 пренареди геополитиката

Световните сили се оказаха безсилни пред пандемия, в която насърчаваните от тях армии се оказаха безполезни

08:16 | 06.01.21 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Измина една много необичайна година, която тотално пренареди международните отношения.

Пандемиите могат да бъдат сравнени със световната война поради тяхната бруталност и последици от гледна точка на загуба на човешки животи. Вирусът, който се разпространи по цял свят, действа като биологично оръжие, което разбърка голямата картина.

Онлайн изданието EurActiv.com разглежда как пандемията повлия на света и как коронавирусът се отрази на геополитиката през 2020 г.

Безсилни сили

Основните държави считат за стратегически активи своите военни сили, специализирани в противодействието на заплахата от биологична и бактериологична война. В настоящата криза обаче стана очевидно, че е нито една държава, дори САЩ или Русия, двете световни сили с най-големите арсенали за масово унищожение, не са готови да се справят с предизвикателството пандемия.

В неуспешна PR акция изпрати своите специализирани войски в Италия само за да разкрие колко неадекватна, почти комична, е нейната „готовност“.

Политиците и обществеността осъзнаха, че колкото и големи и скъпи да са армиите, те са безполезни при пандемия, която много напомня на атаката с биологично оръжие. Това заключение обаче е обезпокоително за световните сили. Психологическият механизъм на отричането може да обясни защо и Русия, и САЩ подцениха пандемията.

COVID не удари едновременно всички части на Европа. В ранния период Русия се държеше така, сякаш нейното население имаше някакво мистериозно природно предимство пред разглезения Запад. Русия обаче също плати висока цена по отношение на човешките жертви.

След като настоящата криза отмине, предупреждават специалистите, нашата цивилизация ще трябва да бъде по-добре подготвена не само за следващата естествено срещаща се пандемия, но и за възможността създадени от човека биологични агенти да предизвикат хаос в голям мащаб.

Несъмнено настоящата криза ще вдъхнови държавни или недържавни агенти за подобна атака. Както се казва - биологичната война е „ядрената бомба на бедния човек“.

Успоредно с това стана очевидно, че здравеопазването не е нито социална услуга, нито бизнес. Лидерите, които бяха свикнали да се консултират с генералите си при предишните кризи, този път прекарваха безсънни нощи, разчитайки този път на своите медицински експерти. Да се ​​надяваме, че те вече знаят, че недофинансираното здравеопазване е поне толкова важно, колкото и военната отбрана.

Национален интерес

В отчаяно търсене на решения в национален мащаб демократичните държави понякога се държат като хищници, пирати или контрабандисти. Администрацията на Тръмп се опита да прикотка CureVac, европейска компания за ваксини, Чехия отклони маски, предназначени за Италия, а в Полша сенчестият търговец на оръжие беше натоварен с осигуряването на машини за обдишване.

По-позитивното е, че Европейската комисия (ЕК), макар и със закъснение, предприе съвместна покупка на маски и ваксини, което спомогна за запазването на единството на блока, в допълнение към икономическия стимул. Негативната страна е, че ЕС „забрави“ най-близкото си семейство, Западните Балкани, което покани през широко отворената врата Русия и Китай за по-нататъшни PR акции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:15 | 10.09.22 г.
fallback