fallback

Дебатът за маските се нагорещява

Спорът за ефективността на текстилните маски и маските с по-висока степен на защита се основава на схващанията за науката, базирана на доказателства

15:38 | 20.02.21 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Дебатът за маските отново се нагорещява – този път обаче за това какъв тип маски трябва да се носят. Няколко държави наложиха изисквания за медицински клас маски, които да се носят на обществени места, заради разпространението на по-заразните мутации на коронавируса, идващи от други държави, и вече отричат маските от плат, считайки ги за остаряла здравна препоръка.

Експерти, призоваващи за широко използване на по-защитни маски, казват, че спорът всъщност се свежда до това чия наука е „достатъчно добра“, за да подкрепи техните препоръки за политики, пише онлайн изданието Politico.eu.

Този спор относно доказателствата за ползите или вредите от маските - заедно със загрижеността за разходите, доставките и достъпността на по-защитни покрития, възпрепятства повечето страни да подобрят препоръките си.

Дебатът за маските е нагорещен и скокообразен. През март 2020 г. линията на Световната здравна организация (СЗО) беше, че маските не са необходими за здрави хора. След това, през април, организацията значително смекчи позицията си и последва задължително въвеждане на маски. Европейските правителства дори разпространяваха ръководства „как да“ за изработване на маски от плат.

Оттогава, освен периодичните протести срещу ограниченията заради коронавируса, дебатът за маските поне в Европа замря за разлика от другаде – например САЩ. Тъй като обаче все повече инфекциозни вирусни варианти започнаха да се разпространяват в цяла Европа, някои страни, включително Германия, Австрия и Франция, затегнаха правилата, като в някои случаи направиха маските FFP2 (често известни като N95 в САЩ и KN95 в Азия) задължителни на обществени места.

Германската провинция Бавария наложи защитни маски FFP2 през януари, което бързо бе последвано от задължение в цялата страна да се носи медицинска маска в магазините или в обществения транспорт. На 25 януари Австрия въведе изискване маски FFP2 да се носят на обществени места. Междувременно Франция препоръчва да не се носят домашни маски, които не отговарят на определени стандарти.

„Докато маските от плат или сините и белите хирургически маски спират да издишвате инфекциозен вирус върху други хора, FFP2 маските също са предназначени да предпазват потребителя от вдишването на инфекциозен вирус, отделен в аерозоли от заразени лица“, обяснява Лорънс Йънг, професор по молекулярна онкология в Медицинското училище в Уоруик.

Много други европейски държави обаче, както и СЗО, се придържат към настоящите си съвети. Мария Ван Керхов, технически ръководител на СЗО за COVID-19, казва, че все още няма доказателства за промяна в начина на предаване. Тя подчертава, че СЗО не планира да променя своите съвети.     „Ограничените и непоследователни научни доказателства“ за маските в общността са основание да не се препоръчват маски от по-висок клас, казва тя.

Добра наука, лоша наука

Дебатът е всъщност за това какво точно казва науката и какво точно е базираната на доказателства медицина, посочва Томас Чипионка, ръководител на Института за усъвършенствани изследвания на здравната икономика и здравна политика в Австрия.

Много изследователи смятат, че единственият вид доказателства, които са достатъчно добри, е „златният стандарт“ на рандомизираните контролирани проучвания, а всичко останало трябва да се избягва при систематични прегледи. „Ако имате такова разбиране за доказателствена медицина и кажете, че няма доказателства за ефективността на маските, [заключението е] не препоръчвайте маски“, казва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:06 | 13.09.22 г.
fallback