fallback

САЩ и ЕС трябва да се справят със съюзниците, които отстъпват от демократичните ценности

НАТО не е просто отбранителен съюз, а общност от ценности, които трябва да бъдат защитени не само срещу външни врагове, но и срещу тези, които подкопават основи

09:23 | 26.06.21 г. 7

Европейското турне на американския президент Джо Байдън, първото чуждестранно посещение откакто е на пост, трябва да изпрати силен сигнал към демократичните партньори, че САЩ се завръщат на световната сцена. Връща ли се обаче и Европа?

На срещата на върха на НАТО на 14 юни американският президент Джо Байдън се опита да възстанови и съживи алианса, като го призова да се противопостави на китайския авторитаризъм. САЩ обаче първо трябва да се оправят с някои от членките на НАТО - по-специално Полша и Унгария, които отстъпват от основните ценности на алианса, пише онлайн изданието Emerging Europe.

Демократичните принципи и основните човешки права трябва да бъдат част от стратегическите геополитически интереси. От своя страна, Европа трябва да спечели доверието на Байдън. Единственият начин да направи това е като подреди собствената си къща и започне от от бодливите популисти от Централна и Източна Европа.

Споделените демократични ценности закрепиха НАТО като най-успешния съюз в историята. Сега тези ценности отстъпват в Унгария и Полша, както и в Словения, която поема председателството на Съвета на ЕС на 1 юли.

Поредица от неотдавнашни доклади на международни органи показва мрачна картина на незадоволителната журналистика в региона, която се задушава. Не е изненадващо, че преди няколко месеца „Репортери без граници“ изместиха Унгария на 92-ра позиция в световния си индекс за свобода на медиите. Междувременно Полша е спаднала с над 40 места в индекса, откакто управляващата партия "Право и справедливост" дойде на власт през 2015 г. Сега тя изостава от Нигер и опустошената от войната Армения.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан използва законодателни и регулаторни инструменти, за да задуши критичните обекти. Това включва закон, който предвижда до пет години затвор за журналисти, ако бъдат признати за виновни в разпространението на дезинформация.

Унгарското правителство използва пандемията, за да затегне хватката. Независимите медии страдат от недостиг на приходи от реклама, а малки и независими търговци са поглъщани директно или чрез голямата мрежа от бизнес мажоретки.

По-рано тази година контролираният от правителството медиен регулатор на Унгария принуди Klubrádió, водеща независима радиостанция, да слезе от ефир. След като в Унгария останаха само трептенията на свободната преса, държавната хватка върху медиите в страната е почти завършена.

Полша следва примера на Унгария. Нищо чудно, че политиката на Орбан толкова привлекателна за други нелиберални правителства, които искат да поставят медиите под ботуша си. Полските обществени телевизионни оператори се превръщат в пропагандни рупори. Плановете за „реполонизация“ на медиите вече са в ход.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:31 | 08.09.22 г.
fallback