fallback

Капитал за хората – идея, чието време може да е дошло

Лабораторията Калифорния може да покаже пътя за останалата част от Америка

17:41 | 24.06.21 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Ако американските щати са, както някога бе казал бившият съдия от Върховния съд Луис Брандайс, „лабораториите на демокрацията“, тогава си струва да следим внимателно какво се случва в Калифорния в момента, пише Рана Форухар за Financial Times.

Заплахата от повишаване на данъците и политическото говорене за „облагане на богатите“ накара някои богати жители на Златния щат, включително технологични предприемачи, да се отправят към по-евтини „пасбища” като Остин, Тексас или Маями, Флорида. Това от своя страна предизвика тревоги за по-голяма миграция, която би оказала влияние не само върху данъчната основа на щата, но и върху растежа и иновациите, които превърнаха Калифорния в петата по големина икономика в света.

Това е изключително сложна ситуация. Макар никой в ​​наши дни да не изпитва особена симпатия към богатите хора или компании (вижте неотдавнашната оправдана ярост относно разкритията на ProPublica, показващи колко малко данък плащат най-богатите американци) или да не вярва в икономиката с ниски данъци за бизнеса и заможните, заплахата от данъчен и регулаторен арбитраж от други щати е реална.

Добрата новина е, че Калифорния прилага типичното си креативно мислене към проблема. Ами ако има друг начин да се впрегне богатството на компаниите и гражданите в полза на всички?

Една такава идея, която набира популярност, е т. нар. „предварително разпределение“. За разлика от традиционните методи за преразпределение, при които държавата облага съществуващото богатство и след това го използва за подкрепа на различни проекти и групи от хора, предварителното разпределение е свързано с впрягане на капитала по същия начин, по който го правят инвеститорите, и след това с използване на приходите от растежа на капитала (който както знаем изпреварва ръста на доходите) за финансиране на публичния сектор.

Идеята да се позволи на повече хора да станат собственици на капитал реално действа от известно време. Програмата CalSavers, създадена през 2016 г., позволява на лица като фрийлансърите или независимите предприемачи, които нямат достъп до пенсионни сметки в частния сектор, да подпомогнат професионално управляваните фондове в система, ръководена от държавата.

По същия начин предложение 24, Законът за правата за поверителност в Калифорния, беше прието миналата година и ще влезе в сила през 2023 г. Това всъщност създава един вид скрит държавен фонд, в който 93 цента от всеки долар, набрани от таксите, плащани от компаниите за нарушения на неприкосновеността на личния живот (които, като се има предвид естеството на надзорния капитализъм, вероятно ще са значителни), могат да бъдат инвестирани от Министерството на финансите, като приходите от евентуалните печалби се използват за плащане на правителствени операции. „Това е начин да ни се помогне да не вдигаме данъци“, казва лидерът на мнозинството в Сената на Калифорния Робърт Херцберг, демократ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:24 | 14.09.22 г.
fallback