IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Капитал за хората – идея, чието време може да е дошло

Лабораторията Калифорния може да покаже пътя за останалата част от Америка

17:41 | 24.06.21 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Мостът в залива между Сан Франсиско и Оуклънд. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Мостът в залива между Сан Франсиско и Оуклънд. Снимка: Bloomberg

Той, заедно с някои много богати калифорнийци като бившия главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмид и основателя на Snap Евън Шпигел, предложиха концепцията да бъде разширена до нещо, наречено „универсален базов капитал“. Идеята е, че първоначалните вноски на собствения капитал от компании или филантропи могат да бъдат инвестирани във фонд, който след това ще се използва от отделни калифорнийци за неща като пенсионна сигурност, здравеопазване и т.н.

Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм вече предложи в бюджета за 2021-2022 г. да се използва част от данъчния излишък на щата тази година - което заедно с федералните пандемични помощи вкара допълнителни 100 милиона долара в местната хазна - за стартиране на сметки за колежа за всеки първокласник с ниски доходи в щата.

Човек може да си представи как щатът отива по-далеч, придобивайки малка капиталова позиция, може би 3-5 процента, в стартиращи фирми, както вече правят страни като Израел или Финландия. Като се има предвид, че текущата стойност на публично търгуваните компании в Калифорния е приблизително 13 трлн. долара, това не е промяна. Ако щатът беше успял да си осигури дори малък дял в сегашните топ фирми преди няколко десетилетия, в момента движението „Окупирайте“ Силициевата долина в Калифорния можеше да има далеч по-малка инерция.

Според мен предварителното разпределение не трябва да замества данъчното облагане. То не може да запълни празнината, а данъците във всеки случай са начин за укрепване на чувството за граждански дълг и принадлежност. Но на него трябва да се гледа като на нов поток от приходи, особено подходящ за епоха, в която мрежовите ефекти и нематериалните активи концентрират богатството не само в по-малко ръце, но и в по-малко бизнеси, които могат да генерират големи печалби с много по-малко служители.

Предварителното разпределение също може да помогне за по-доброто синхронизиране на публичните и частните стимули и награди. Огромното богатство, натрупано от водещи компании, отчасти зависи от силата на обществените блага - добри училища, прилична инфраструктура, основни изследвания и т.н. Както икономисти като Мариана Мазукато често отбелязват, защо данъкоплатците трябва да плащат сметката за, да речем, полагане на високоскоростни интернет кабели, без да получават нищо от търговската полза от тях?

Всъщност, ако предварителното разпределение работи в „лабораторията” на Калифорния, очаквам то да бъде възприето по някакъв начин на федерално ниво. Администрацията на Обама всъщност се опита да въведе собствена версия на програмата CalSavers за страната като цяло, наречена myRA, но тя се провали отчасти, защото средствата бяха инвестирани само в супер безопасни нискодоходни държавни ценни книжа в момент, когато пазарът като цялото растеше далеч по-бързо.

Дори в настоящия политически поляризиран момент това е идея, чието време може да е дошло. Предварителното разпределение се подкрепя от такива на пръв поглед невероятни съмишленици като хедж фонд мениджъра Рей Далио и левият икономист Джоузеф Стиглиц. Може би това е така, защото то макар да не променя коренно пазарната система, разширява дяловата собственост: комбинация от капитализъм и социализъм, подходяща за нашето време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 2 години
тогава защо не затворим тая държава.. щом за нищо не става??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
Shadow1
преди 2 години
Аз дойдох в темата да се порадвам как техните закони ги пишат с поглед към бъдещето, гласуван тази година влиза в сила от 2023г. И се ядосвам че тук днес гласуван закон влиза в сила от вчера и естествено е написан от некадърник текста му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
Лабораторията Калифорния може да покаже пътя за останалата част от Америка > Към светлото бъдеще! Ура другари! > Ама нещо са се запътили към Вечните Ловни Полета. Винету ги чака с Оцеола и Джеронимо. Да ударят по един джoинт, че ни настояще, ни бъдеще. Мъка, мъка: https://usdebtclock.org/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
дядя Вова
преди 2 години
Лабораторията Калифорния може да покаже пътя за останалата част от Америка > Към светлото бъдеще! Ура другари! > Ама нещо са се запътили към Вечните Ловни Полета. Винету ги чака с Оцеола и Джеронимо. Да ударят по един джoинт, че ни настояще, ни бъдеще. Мъка, мъка: https://usdebtclock.org/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още