fallback

Най-дълбокият страх на Владимир Путин са свободни и демократични съседи на Русия

Независимост на съседните страни представлява политическа заплаха за управлението на руския президент

08:32 | 10.02.22 г. 14
Автор - снимка
Редактор

След седмици на дипломация с Русия и тътен на война в Украйна основният въпрос, предизвикал кризата, остава: какво всъщност иска президентът на Русия Владимир Путин?

Дори руски дипломати, които се срещнаха с официални лица на САЩ, НАТО и Европа в Женева, Брюксел и Виена миналата седмица, не знаят крайните му намерения. Всички те обаче настояват за едно и също: или приемате нашите искания, или ще се изправите пред „катастрофални последици“.

Разбира се, исканията на Москва са ясни. Тя иска да сложи край на източното разширяване на НАТО, преди всичко към Украйна. Тя иска да забрани разполагането на оръжия близо до границите на Русия и най-вече в Украйна. Кремъл иска също НАТО да изтегли всички военни сили и инфраструктура, които са разположени в 14-те нови членки, които се присъединиха от 1999 г., пише за FT Иво Даалер, президент на Чикагския съвет по глобални въпроси и бивш посланик на САЩ в НАТО от 2009 до 2013 г.

Проблемът с тези искания е, че Москва знае, че те са несъстоятелни за НАТО. Възможността за разширяване с нови членове е предвидена в учредителния договор на алианса и е практика, която датира от 1952 г. Решението как да се гарантира сигурността на всички страни членки на алианса е негово, а не на Русия, посочва той.

В същото време атака срещу Украйна едва ли е най-добрият начин за постигане на исканията на Москва. Това би засилило украинската обществена подкрепа за привеждане в съответствие със Запада, както когато Русия нахлу в Украйна през 2014 г. и анексира полуостров Крим. Това ще увеличи военното присъствие на САЩ и НАТО по границите на Русия.

Въпреки целия фокус на Русия върху НАТО и миналите действия на алианса, отговорът на това какво иска Путин не се крие в Брюксел или Вашингтон. Намира се в Москва.

Истинският му проблем се корени в разпадането на Съветския съюз през 1991 г., което той веднъж определи като „най-голямата геополитическа катастрофа на века“. Тази „катастрофа“ остави Русия заобиколена от независими държави, всяка от които може да очертае своето бъдеще.

Русия остава най-мощната постсъветска държава. Тя има място в Съвета за сигурност на ООН, най-силният военен и най-големият ядрен арсенал в света. Въпреки това Путин се страхува най-много от независимостта на съседите на Русия – не защото представляват военна заплаха за сигурността на страната, а защото представляват политическа заплаха за неговото управление.

Путин се тревожи, че ако някоя от тези държави стане успешна и просперираща демокрация и особено ако се интегрира напълно със Запада, руският народ ще поиска същото. За да предотврати това, Путин се опитва да гарантира, че съседните държави се управляват от силни хора, които зависят от Русия, за да останат на власт.

Путин беше уплашен от така наречените цветни революции в Грузия и Украйна в началото на века. Той реагира ожесточено на народното недоволство у дома през 2011-2012 г., като нареди потушаване на широко разпространените обществени протести.

През 2014 г., когато протестите на Майдана накараха Виктор Янукович, подкрепяният от Русия президент, да избяга от Украйна, Путин анексира Крим и насърчи бунт в региона на Донбас, който продължава и до днес. През 2020 г. Путин подкрепи потискането от Александър Лукашенко на мирни демонстрации заради фалшифицирането на изборите в Беларус. Този месец руският президент изпрати войски в Казахстан, за да спре поредните протести там.

Докато подкрепя силни хора в чужбина, Путин се опитва да се укрепи у дома, като промени конституцията, за да може да остане на власт поне до 2036 г. Той затвори някои свои опоненти, закри независими медии и заклейми всички от гражданското общество, които ги подкрепят, като „чуждестранни агенти“.

Путин оправдава тези действия като необходими, за да защити Русия от враждебния запад – според него чужденци са подкладили цветни революции в съседните ѝ страни и НАТО се приближава до нейните изконни граници на влияние.

Последната криза трябва да се разглежда от тази по-широка перспектива. Украйна не заплашва Русия, нито НАТО, което досега е разположило само няколко батальона на изток, които не могат да се равняват на руските сили, струпани около Украйна. По-скоро Путин създаде тази криза, за да си върне контрола над Украйна – пряко или косвено, чрез дестабилизиране на правителството, саботаж, кибератаки и други форми на хибридна война.

Путин не трябва да успее. Независимостта на Украйна и нейният ангажимент към демокрацията, макар и несигурен понякога, са това, което стоят между сигурността и стабилността в Европа и възраждането на руския експанзионизъм.

Да се обещае поставянето на край на разширяването на НАТО или изтеглянето на силите на алианса от източноевропейските държави членки няма да спре Путин. Само пълната подкрепа за Украйна може да направи това, поради което САЩ и НАТО трябва да предоставят на Киев всички оръжия и способности, от които има нужда, за да се защити.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:55 | 14.09.22 г.
fallback