IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Експерт: Саудитска Арабия ще избере усмихнатия пред гневния Доналд Тръмп

Убийството на саудитския журналист Джамал Кашоги постави Рияд в особено неизгодна позиция пред Вашингтон и сега принц Салман е принуден да промени своите планове

08:45 | 05.12.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман и американският президент Доналд Тръмп. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман и американският президент Доналд Тръмп. Снимка: Ройтерс

Канонадата от туитове на американския президент Доналд Тръмп внесе напрежение в подготовката за срещата на представителите на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните съюзници през тази седмица във Виена. 

Фокусът на Тръмп е насочен към Саудитска Арабия, която вече обяви, че възнамерява да намали производството на петрол.

При тези условия той е принуден да защитава саудитците на фона на доказателствата от ЦРУ за участието на престолонаследника Мохамед бин Салман в убийството на журналиста Джамал Кашоги.

Точно поради тази причина Тръмп се надява, че арабското кралство ще му върне услугата като се откаже от съкращенията на петролната продукция, пише Ник Кънингам за Oilprice.com.

Това поставя Рияд в ролята на длъжник и обвързана страна. Саудитска Арабия трябва да заздрави отношенията си със Запада, но в същото време не желае да си позволи да продава своя петрол на още по-ниски цени.

Бюджетният дефицит на кралството е все още голям. Държавната петролна компания Aramco също се е насочила към цялостна трансформация, за да влезе в рамките на предложената от принц Салман мащабна икономическа реформа.

Предвижда се дружеството да издаде едни от най-големите корпоративни облигации досега с идеята да финансира закупуването на голям дял в държавната химическа компания Sabic.

Инициативата наскоро беше изоставена. Сега, главният изпълнителен директор на Aramco заяви, че компанията възнамерява да похарчи 500 млрд. долара, за да се превърне в глобален играч и в нефтохимическата индустрия.

За тази цел ще са необходими много пари, което означава, че саудитското правителство отчаяно се нуждае от сериозен скок на петролните цени. Това, разбира се, е точно обратното на това, което желае Доналд Тръмп.

Убийството на опозиционния саудитски журналист Джамал Кашоги поставя Рияд в много по-неизгодно положение, отколкото ниските цени на петрола.

То разклати сериозно иначе стабилните взаимоотношения между Саудитска Арабия и САЩ. Сега, когато единствено Тръмп се застъпва за принц Салман, Рияд е много близо до окончателно срутване на стратегическия съюз с Вашингтон.

Ако иска да избегне това, Саудитска Арабия ще трябва да се откаже от плана да съкрати производството на петрол в ОПЕК с 1,4 млн. барела на ден.

The Wall Street Journal съобщи, че най-новият план на Рияд е така нареченото „тихо съкращение” във Виена, което трябва да доведе до първоначалното определено намаляване на производството на ОПЕК+. Тъй като в момента Саудитска Арабия отбелязва сериозно свръхпроизводство (с около 1 млн. барела дневно), връщането към предходните производствени цели ще доведе до значително съкращение в размер на 1 млн. барела дневно.

„Тихото съкращение” ще бъде като убождане с игла, смята Кънингам. Ще бъде достатъчно малко, за да задоволи Тръмп и Москва и в същото време ще окаже необходимото въздействие върху цените на петролните пазари, за да усмихне и Рияд.

„Това е изцяло политически ход. Последното нещо, което искат от Рияд, е да рискуват да разстроят американския президент”, смята старши петролен саудитски анализатор, като добавя: „Заради убийството на Кашоги саудитците ще направят всичко, за да се уверят, че Тръмп ще остане благосклонен към тях”.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:08 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още