IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преглед на печата за 30 август

08:00 | 30.08.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Нов рекорд - 43 млн. лева на километър за "Струма" при Кресна
В. Сега

Рекордните 42.3 млн. лв. ще излезе цената на километър магистрала в Кресненското дефиле. Това се вижда от обявената от пътната агенция обществена поръчка за избор на изпълнител за проектирането и изграждането на най-тежкия участък от магистрала "Струма" - между Кресна и Крупник. Индикативната стойност на поръчката е над 1.05 млрд. лева (875.3 млн. лв. без ДДС). Трасето ще е дълго само 23.6 километър, което означава, че се залага във всеки 1 км да бъдат "закопани" над 40 млн. лева. По трасето ще бъдат изградени 7 тунела, 21 виадукта, 4 пътни възела, 12 надлеза и подлеза, съобщиха от АПИ. Това е обяснението за рекордната цена. Отсечката чудо трябва да бъде направена за 1556 дни - т.е. за малко над 4 години. Три от тунелите ще са хилядници - над 1000 м, и ще съперничат на "Витиня", който с неговите 1125 м е най-дългият в България.

Фалит на туроператор блокира 1000 руснаци в България
В. Сега

В края на лятото пореден инцидент развали почивката на хиляди чуждестранни туристи. Около 1000 руснаци се оказаха блокирани в България, защото компанията, която трябвало да им осигури самолетни билети за връщане в родината, фалирала. Според обясненията на руската федерална агенция "Ростуризъм" летовниците, повечето от които индивидуални туристи, трябвало да бъдат транспортирани до 9 септември с полети на "България Ер", но поради "прекратяване на взаимоотношенията" между руския туроператор "Турово" и българската фирма "Ной Травел" техните заявени самолетни билети се оказали невалидни. Турово" не е представил в руските компетентни органи документи за фалит, така че туристите в България не могат да се възползват от помощта на специалния фонд, който плаща пътя на клиенти на фалирали туроператори, разясняват още от "Ростуризъм".

Европарламентът ни дава 2,26 млн. евро за миналогодишните наводнения в бургаско
В. Стандарт

Комисията по бюджети на Европейския парламент одобри отпускането на 2,26 млн. евро за България по линия на Фонд „Солидарност". Подкрепата покрива разходи по възстановяване на инфраструктурата в област Бургас, пострадала от наводненията в края на 2017 г. По време на гласуването Комисията по бюджети подкрепи единодушно и внесеното от евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков искане за съкращаване срока за отпускане на средствата, така че ресурсът да е наличен за българските власти колкото се може по-бързо. „През октомври миналата година поройните дъждове оставиха след себе си 5 жертви, засегнаха 6000 души и нанесоха щети на над 140 къщи и на общинската инфраструктура.

Всеки четвърти пенсионер с ТЕЛК
В. Монитор

Всеки четвърти пенсионер у нас е с телково решение. От всички около 2 млн. души в пенсионна възраст у нас 519 748 получават инвалидна пенсия. Това показват данните на Националния осигурителен институт за първото полугодие на 2018 г. Само 7798 от инвалидните пенсии са отпуснати вследствие трудова злополука или професионална болест, като за година те са намалели с малко над 700. Сумата, която получават, се определя в зависимост от работоспособността и представлява процент от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст. Тези, които са претърпели инцидент по време на изпълнение на служебните си задължения и са с увреждане 90 на сто, вземат най-много – 259 лева. Най-малка сума за пенсия след трудова злополука пък е за тези, който са с телково решение между 50 и 70% - месечно им се полагат по 207.60 лв.

Печките на пелети– спорна мярка срещу мръсния въздух
В. Труд

Близо 111 милиона лева ще бъдат разпределени между общините в България за намаляване на замърсяването на въздуха. Финансирането е по Приоритетна ос 5 на Оперативна програма „Околна среда” (ОПОС) за подобряване на качеството на атмосферния въздух (КАВ). Отпускането на парите е разделено на етапи, като по време на първия, който започва до края на годината, ще бъдат осигурени 65 млн. лв. Засега с одобрени програми за качество на атмосферния въздух са седем местни управи – Благоевград, Бургас, Видин, Димитровград, Монтана, Смолян и София. За тях управляващият орган на ОПОС у нас е преценил, че плановете им покриват изискванията на Европейската комисия. Едно от тях е подмяната на обикновените печки с печки на пелети, които да бъдат купени от общината и дадени безплатно на домакинствата. „Труд” направи проверка за ефекта от изпълнението на това изискване, тъй като твърдите горива са основният отделител на фини прахови частици (ФПЧ).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:25 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още