Парламентът прие процедурните правила за избор на председател на Централната избирателна комисия (ЦИК). "За" гласуваха 109 народни представители, "против" нямаше, а 16 се въздържаха, уточнява Агенция "Фокус".
Съгласно процедурата българските неправителствени организации могат да правят предложения за председател на ЦИК до народните представители, парламентарните групи в 4- дневен срок от приемането на тези правила от Народното събрание. Когато предложенията се правят от депутати и парламентарни групи, срокът е 5 дни.
Всички предложения трябва да съдържат писмени мотиви. Правилата предвиждат кандидатите да се проверяват за принадлежност към ДС и разузнавателните служби на Българската народна армия. Изслушването на кандидатите ще се състои в Комисията по правни въпроси, като то се провежда на открито заседание, което се излъчва в реално време чрез интернет страницата на Народното събрание. Гласуването е явно чрез компютъризирана система на гласуване по азбучен ред по собствени имена. За избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.
Припомняме, че на 3 септември депутатите приеха оставката на председателя на ЦИК Стефка Стоева. Решението беше взето със 145 гласа "за", без против и двама въздържали се.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ отчете тази рокада като слабост на управляващите. До оставката се стигна заради последните промени в Изборния кодекс, с които Стоева не бе съгласна. Именно част от текстовете бяха причина в края на август тя да обяви, че подава оставка „по лични причини“. Според предложението на управляващото мнозинство ще има машинно гласуване във всички секции в страната с над 300 избиратели. В текстовете е записано, че е задължение на ЦИК да осигури машинното гласуване. Стоева неведнъж е обявявала, че закупуването на машини за гласуване трябва да се извърши от държавата.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък