IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Американският боклук започва да вони до небесата

Китай вече отказва да приема отпадъци за рециклиране от чужбина. Американските утилизаращи предприятия са в шок

15:24 | 12.07.18 г. 31
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Преди близо година правителството в Пекин уведоми Световната търговска организация (СТО), че от 2018 година Китай силно ще ограничи вноса на пластмасови и хартиени отпадъци за рециклиране. През март и април тази година страната още повече засили ограниченията - в бъдеще тя няма да внася пластмасови отпадъци, предстои да се откаже и от скрапа. Ще продължи да приема само отпадъчна хартия, особено ако идва чиста, в бали без примеси на пластмаси и други изкуствени материали, посочва в свой материал германският в. Frankfurter Allgemeine Zeitung.

За американската рециклираща индустрия новината бе удар в сърцето - миналата година Китай е изкупил две трети от отпадъчната хартия или над 10 милиона тона, повече от половината пластмасови отпадъци и половината от алуминиевия скрап на САЩ.

Решението на Пекин разтърси търговски отношения и производствени вериги, развивали се в продължение на три десетилетия.

Досега веригата за създаване на стойност следваше следната икономическа логика. Частни и държавни компании събират от домакинствата и предприятията отпадъците и ги продават на рециклиращи фирми. Те сортират материалите още веднъж, разделяйки отделните видове хартия, пластмаса и метали. Различните видове хартия и пластмаса се балират и по-голямата част от тях се продава на Китай, където преработката продължава.

Това бе плодотворно сътрудничество и сред причините то да работи толкова добре бе, че китайците никога не връщаха обратно бали, дори когато в тях имаше примеси на непреработваем боклук, посочва Дънкан Уотсън, мениджър за управление на отпадъците на град Кийн, щата Ню Хемпшър.

Китай не се шегува

През 2016 година обаче по китайската телевизия бе излъчен документалният филм „Пластмасовият Китай“ (Plastik China), в който се разказва за семейство, живеещо край завод за рециклиране, който сортира „чуждестранен пластмасов боклук“. Филмът предизвика фурор и дори оказа натиск върху високопоставени политици, съобщиха китайски медии. Това доведе до съответните последици - още през 2017 година започнаха сериозни проверки на материалите, приемани за рециклиране. Хиляди контейнери бяха върнати обратно или задържани за дълго. Вносители и фабрики за хартия загубиха лицензите си.

Едва тази година обаче Китай се зае сериозно с въпроса. Американска организация на компаниите от бранша предполага, че протекционизмът може да се засили още повече заради търговската война, разпалена от президента на САЩ Доналд Тръмп.

Като основание за новата си политика китайците посочват защитата на околната среда.

Според китайските власти материалите за рециклиране от Америка са били примесени със замърсен или дори отровен боклук, който вреди на околната среда и здравето на китайските граждани.

Какъвто и да е мотивът за тази радикална промяна в политиката обаче, сега американската промишленост трябва да разреши един основен проблем: какво да прави с отпадъците?

Какво да се обясни на гражданите, които съвестно разделят хартията и пластмасата от обикновения боклук? Истината, може би. А тя е, че според бранша от икономическа гледна точка рециклирането не си струва

Международните търговски потоци вече се променят и сега боклукът трябва да бъде извозван към Филипините, Индия, Виетнам, Тайланд или Индонезия. Тези страни обаче нямат достатъчно капацитет да приемат изцяло материалите за рециклиране и отказват да получават повече.

Учени от университета в Джорджия са изчислили, че без Китай до 2030 година няма да може да се намери кой да приеме 111 милиона тона пластмасови отпадъци. В много общини положението бавно се нажежава. Специализирано издание на сметосъбиращите компании съобщава, че 34 от 50-те американски щата вече усещат последиците от китайската забрана.

Дори щати, които в исторически план са силно чувствителни към защитата на околната среда като Върмонт, сега позволяват подлежащ на рециклиране боклук поне временно да се съхранява на сметища. Екозащитниците възприемат това като предателство спрямо идеята за кръговата икономика, а и какво да се обясни на гражданите, които съвестно разделят хартията и пластмасата от обикновения боклук? Истината, може би. А тя е, че според бранша от икономическа гледна точка рециклирането не си струва.

По-добри технологии или избягване на боклука

Сметосъбиращите компании са двойно ужилени, отбелязва Дънкан Уотсън, който управлява най-големият рециклиращ завод в щата Ню Хемпшър. Дори без допълнителните количества отпадъци за преработване сметищата са на прага на капацитета си, а екоорганизации полагат всички усилия да се опитат да попречат на създаването на нови депа.

„Какво да правим?“ се питат не само мениджърите по управление на отпадъците, докато пластмасовите боклуци се издигат на камари в бунищата.

Някои организации се насочват директно към бизнеса. Групата „As you sow“ (от английски „каквото посееш“ - бел. прев.) е създала Инвестиционен алианс за решения за пластмасата (Plastic Solutions Investors Alliance), в който участват 25 институционални инвеститори. Те оказват натиск върху големи концерни за хранителни продукти като Nestle, Unilever и PepsiCo да се откажат от опаковките, които не могат да бъдат рециклирани.

„Другият възможен отговор са технологиите“, убеден е поне Дънкан Уотсън. Най-модерните оптически и електрически процеси за сортиране, комбинирани помежду си, вече позволяват отпадъците да се разделят по-добре и да се произвеждат „чисти по сорт“ материали за рециклиране. Така пресованите бали може би отново ще станат желана суровина.

Изграждането на подобни съоръжения обаче изисква големи инвестиции. В момента компаниите се въздържат, тъй като се опасяват най-вече, че Китай може да реши отново да приема отпадъци и по този начин да обезсмисли инвестиционните проекти.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 8 rate down comment 9
khao
преди 5 години
оооо, за момант забравих че ти произвеждаш опаковки и кашони и се засегна, хахахаха. Само една поправка, назначили са те за бизнесмен... да не забравяме заради чии връзки го имаш тоя бизнес ! фактите споделени от теб, не може да са сарказъм :):) ти беше казал, че си бил директор на външнотърговска фирма през татово време, налЕ ? ако не си забелязъм аз работя само с факти !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 7 rate down comment 10
khao
преди 5 години
обаче ти ми уапа шпека, няма кво да си го представям виждал съм го на живо в Германия, че и като малък съм го правил... по скоро се замисли къв мързелив *** си че да ти се струва тежко това упражнение :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 15 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 5 години
Проблемът, драги ми смехурко, е в апокалиптичното потребление, което на всичкото отгоре расте - нали растежът е мерилото за развитие - все повече требва да се произвежда и опакова. Което доказва колко умно съм се насочил в бизнеса с опаковки и защо все още добре се справям с живота. Което пък подчертава безмозъчните ти опити за ретроспективен сарказъм... нале? :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 20 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 5 години
Като оставиме без внимание тъ пашкия ти опит да ме уапеш по шпека, ше ти предложа да си представиш мравуняка от клиенти в Била, Кауфланд и останалите хипермаркети как влачи напред-назад торбите със стъклен амбалаж - to and fro... :lol: На тоя етап ше пропуснеме и как сичката тая стъклария, сметната в тонаж, ще се отрази на целата логистика на производството и търговията. И как ще изглежда една стъклена двулитрова бутилка с бира и как ще изглежда природата, когато стъклото замени пластмасата...Отделно, че на пазара не се търгуват само стоки в бутилки... И кво ше остане от горите, ако сичката опаковка, дето сега е от полимери, се замени с такава от целулоза... Абе, все много въпроси, които явно са ти убегнали... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 2
khao
преди 5 години
хахаха, нали това ти е мечтата да си директор на външотърговска фирма, пак :) да, ама не! ... иначе ако се сещаш в най-добрите ти години, когато носеше звездата гордо, а не скришно, киселото мляко се продаваше в стъклен буркан, а на олиото и оцета бутилката се връщаше. (само трипримера от многото) сега всичко е в пласмаса !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 4
khao
преди 5 години
хахаха, нали това ти е мечтата да си директор на външотърговска фирма, пак :) да, ама не! ... иначе ако се сещаш в най-добрите ти години, когато носеше звездата гордо, а не скришно, киселото мляко се продаваше в стъклен буркан, а на олиото и оцета бутилката се връщаше. (само трипримера от многото) сега всичко е в пласмаса !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 12 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 5 години
"Като цяло по малко опаковки като преди 30 години."А може би и по-малко стоки - пак като преди 30 години? :lol: Щото народът го е казал: лаком г ъз кръв се ре... Нема как и у я до края, и душата в рая, нале? :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 12 rate down comment 2
khao
преди 5 години
решението е да се ограничи използването и... като за начало може голяма част от опаковките да се стандартизират ! бутилките да бъдат заменени със стъклени ... и изобщо където стъклото може да е замести да се прави задължително! ... торбичките с биоразградими или хартиени.Като цяло по малко опаковки като преди 30 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 3
khao
преди 5 години
в ступор съм !!! нима предлагаш да сложим пласмасата да гние докато стане на метан... все едно тор или биомаса ? Верно ли това предлагаш, че и 6 човека са се съгласили с теб !!! :):) явно училището е ударило дъното :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 1
zelka007
преди 5 години
проблема е от мащаб , който трудно може да си представи незапознат човек , ето виж като за начало за какво иде реч :https://zemiata.wordpress.com/2011/06/11/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B6/у да го и кирилицата в браузъра ... не се научиха да слагат латиница :и това е една малка част от онова за което трябва да са образовани потребителите на продукти В ПЛАСТМАСОВИ ОПАКОВКИ :)))ето и за обща култура само една от фирмите дето събират разделно и рециклират уж :https://***.ecology-and-infrastructure.bg/bg/reciklirane-na-plastmasi/2/28/понеже плащам продуктова такса и съм любопитствал при доставчици кое как стои като рециклиране и в екобулпак съм разговарял . без да се въведе някакъв зверски акциз не виждам как ще се разреши проблема ... в някои японски градове делят всичко още при битовите потребители на всичките описани видове . но това е възможно при онова азиатско племе . тука и в америчко само акциз , който после се възстановява по някаква схема ... докато не започнат масово да измират децата от разни гадни болести няма да направят нищо съществено . така мисля . ти що мислиш се разбързаха със забраната на дизелите в градовете и да правят електрички :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още