Дъщерно дружество на „Индустриален холдинг България“ АД продава кораба „Емона“ за 4,25 млн. долара, като на 9 ноември 2020 г. е подписан договор в тази посока, съобщи компанията чрез Бюлетин Investor.bg. Корабът е с вместимост 9 800 DWT, мултифункционален, с неограничен район на плаване.
Продавачът е ЕМОНА ЛТД, Република Маршалски острови, което е еднолична собственост на „Приват инженеринг” ЕАД, 100% дъщерно дружество на „Индустриален холдинг България“.
За посочената сделка дъщерното дружество е получило одобрение на 26 октомври 2020 г. от Управителния съвет на „Индустриален холдинг България“, съгласно изискванията на чл. 114, ал. 3 и чл. 114а, ал. 3 от ЗППЦК. Комисията за финансов надзор е уведомена съгласно изискванията на чл. 114а, ал. 3 от ЗППЦК, се казва в съобщението.
Според уеб страницата на „ИХ България“ холдингът притежава 5 кораба.
През 2014 г. дъщерно дружество на холдинга продаде и кораба „Марциана“. Така флотилията му намалява от 6 до 4 с продажбите на двата кораба.
Корабите бяха построени основно от дъщерното дружество „Булярд корабостроителна индустрия“ АД до 2012 г. Реално клиенти отказаха да доплатят поръчаните кораби и холдингът ги доизгради за собствена сметка, след което започна да ги експлоатира
„ИХБ“ АД отчете 8,7 млн. лв. консолидирана загуба за полугодието на 2020 г., при печалба от 4,9 млн. лв. за същия период на 2019 г. Основната причина са обезценки за 8,5 млн. лв. през полугодието на 2020 г. поради направените обезценки в стойността на корабите.
Приходите от продажби намаляха с 19% на годишна база до 43 млн. лв. за януари-юни 2020 г.
Акциите на „Индустриален холдинг България“ поевтиняват с 16% за последните 12 месеца до 0,84 лв. за брой и 90,2 млн. лв. пазарна капитализация.
Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът притежава една акция в капитала на дружеството.
Свързани компании:


Виц на деня - 20 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Какво ще е времето днес?
Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
Министърът на финансите Скот Бесент започва да изглежда отчаян
Тръмп обяви началото на "икономическа война" срещу Иран
Дългът на САЩ достигна $40 трилиона, заемите се увеличават с исторически темп
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Най-скъпият регистрационен номер украси брутален Tesla Cybertruck
Връщате се от ваканция - проверете тези неща в колата си
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Котоошу доведе японски бизнесмени във Велико Търново
Айларипии: Откраднаха табелата от връх Мусала
Дрон се разби в Румъния по време на руска атака срещу Украйна