Тази седмица е изключително важна за бъдещото решение на германския автомобилен концерн Volkswagen за изграждане на нова фабрика в Източна Европа. Според източници на Investor.bg, пожелали да останат анонимни, тъй като преговорите са частни, представители на консултантска компания, наета от производителя, са в България, за да проучват възможностите за нова фабрика в страната. Те ще посетят или са посетили и другите кандидати за привличането на инвестицията – Румъния и Турция, твърдят още източниците ни. Според тях решение за вложението ще се вземе едва през следващата година и все още нищо не е решено.
Германски медии също твърдят, че решението за новия завод следва да бъде взето едва в рамките на следващия кръг на планиране на разходите от Надзорния съвет на Volkswagen – чак през ноември 2019 г. Възможните местоположения на новото предприятие продължават да бъдат Румъния или България, твърди DPA.
По този начин и източниците на Investor.bg, и DPA се противопоставят на материали на турското издание Habertürk, което е собственост на един от най-големите ежедневници в страната – Sabah. Според него германският производител е избрал да построи нова фабрика в Турция вместо в България, като в нея ще се сглобяват моделите на Skoda, предава Automedia.bg.
„В резултат на усилията за убеждаване на германския автомобилен гигант да инвестира в Турция, които продължават повече от десетилетие, Volkswagen реши да откри фабрика в страната. В нея ще работят повече от 5000 човека, като ще се сглобяват модели на Skoda и Seat. Изборът беше между Турция и България”, се съобщава в материала.
Според германското издание AutomobilWoche създаденият наскоро Фонд за автомобилно производство в Турция е участвал във взимането на решението за изграждане на завода. Той трябва да започне работа през 2022 г., а построяването му би била поредната крачка към нормализирането на отношенията между Турция и Германия.
Все още обаче нищо не е решено. По-рано в четвъртък това индиректно бе потвърдено и от изпълнителния директор на Българската агенция по инвестициите Стамен Янев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria. Ние имахме шанса да получим квота за Олимпийските игри, сега от нас зависи да получаваме правилната добра храна и да правим добри тренировки, за да се преборим за златото, образно описа битката за завода Янев.
Междувременно планираният нов завод на германския автомобилен производител Volkswagen за няколко марки в Източна Европа мобилизира в последните дни и Работническия съвет на автомобилния гигант. Според представителството на служителите трябва да се проучи дали повторното използване на съществуващ завод не би било за предпочитане пред напълно нова инвестиция, предава DPA.
Това може да бъде една от фабриките за двигатели в Залцгитер в Германия, Полковице в Полша или Гьор в Унгария.
С оглед на високите инвестиции в електрическата мобилност фабриките за двигатели са под особено сериозен натиск. Подобно на цялата индустрия, VW залага все повече на по-бързите за изграждане електрически мотори. Ето защо се очаква да се стигне и до намаляване на заетостта в подобни заводи.
Най-големият производител на автомобили в света обяви в средата на ноември, че инвестициите в електрическата мобилност, технологиите за автономно шофиране и цифровизацията ще се увеличат до почти 44 млрд. евро през следващите пет години. От тях 30 млрд. евро са предназначени за електрическа мобилност, заяви тогава главният изпълнителен директор Херберт Дийс. Той също така обяви, че производството на Skoda Karoq и Seat Ateca трябва да бъде преместено в нов, допълнителен завод за няколко марки, като се търси място за него в Източна Европа.
Сега тези два модела се произвеждат в завода на Skoda в Квасини (Чехия).
Изграждането на нов завод се налага, тъй като Volkswagen започва масирано производство на електромобили и някои от сегашните модели – като VW Passat, например, ще бъдат пренасочени именно към фабриките на Skoda, която и без това работи с пълния си капацитет.


Египет обърна Нова Зеландия и се класира за 1/16-финалите на Мондиала
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Какво време ни очаква в понеделник?
Обърната кола стои в канавката край Кичево вече втори ден
Киър Стармър се очаква да обяви оставката си до дни
Петролът пада, акциите в Азия поскъпват на фона на преговорите САЩ-Иран
Намаленото потребление на петрол от Китай изобщо не е загадка
САЩ и Иран постигат напредък в преговорите, Ормузкият проток е отворен
Основан от българи стартъп помага на счетоводителите в най-сложните им задачи
Как да предпазим двигателя от прегряване в жегите
Последното Lamborghini с чист V12 вече струва двойно
Ford жертва по един двигател на ден, за да реши големия си проблем
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Най-добрият двигател на Maserati става хибрид, но не и PHEV
След лазерно сканиране: 128 са сградите в Баба Алино
Британците недоволни от Брекзит, по-добрият живот така и не дошъл
Украински дронове над Москва затвориха временно летищата
Продължават арестите след смъртта на жената, скочила без въже в пропаст
В Гърция не се шегуват: глоби до 500 евро за куче на плаж


преди 7 години тия швабите напрао ни се подиграват, убиха ни индустрията и сега който роб се продаде по-евтино него ше експлоараме, маммицата им утреппана, малко бежанци им набутаха американците .... Са поне информация за всичко има бол, преди немаше, са всеки има достъп до комп с нет, като тва имаш не завод, а совалка мое си напрайш стига желание да има .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години какво предлагам ли ? всеки хваща по една лопата и почваме от първи клас не чакаме на VW и на "инвеститорите" .... като обесиш няколко унищожителя на заводи и разбойници на площада спираш тая пропаганда дет я преписва Бойчото всеки ден и бачкане до побърквяне нема друг начин, твя предлагам .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години незнам кой нормвлен инвеститор ще дойде тук. данъци и сметки растат,и фрадтруктура няма, персонал няма.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Опа, без да исках наспамих :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И все пак не мога да те разбера какво против имаш и какво предлагаш? За заводите през комунизма ясно, но вече ги няма - хайде какво предлагаш в такъв случай? Аз предлагам тук да дойде VW - чорбаджиите с малки фирми да понатрупат знания и опит (те и доста го имат ама все пак) и капитал, след което да разширят бизнеса си. Или какъв е другия вариант да стоим на масата и да пием ракия и да си викаме имахме, имахме ама сега нямаме щото нз си кво... За да създадеш пак нещо голямо, ново и т.н. ти трябва капитал, опит, знание и желание. Никой не ни спира да създадем нещо ново било то завод за автомобили ли и т.н., въпросът е, че тряя се тръгне от някъде. Относно печалбата - пак ти казвам, че тя не е наша работа, ако нямаше печалба то за какво щяха да строят завод тук? Нашата печалба е капитал, който се натрупва от малките фирми покрай големия завод + ноухау за тези малки фирми + заплати на 5000 души ( за малките фирми да не говорим колко хора са наели). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И все пак не мога да те разбера какво против имаш и какво предлагаш? За заводите през комунизма ясно, но вече ги няма - хайде какво предлагаш в такъв случай? Аз предлагам тук да дойде VW - чорбаджиите с малки фирми да понатрупат знания и опит (те и доста го имат ама все пак) и капитал, след което да разширят бизнеса си. Или какъв е другия вариант да стоим на масата и да пием ракия и да си викаме имахме, имахме ама сега нямаме щото нз си кво... За да създадеш пак нещо голямо, ново и т.н. ти трябва капитал, опит, знание и желание. Никой не ни спира да създадем нещо ново било то завод за автомобили ли и т.н., въпросът е, че тряя се тръгне от някъде. Относно печалбата - пак ти казвам, че тя не е наша работа, ако нямаше печалба то за какво щяха да строят завод тук? Нашата печалба е капитал, който се натрупва от малките фирми покрай големия завод + ноухау за тези малки фирми + заплати на 5000 души ( за малките фирми да не говорим колко хора са наели). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И все пак не мога да те разбера какво против имаш и какво предлагаш? За заводите през комунизма ясно, но вече ги няма - хайде какво предлагаш в такъв случай? Аз предлагам тук да дойде VW - чорбаджиите с малки фирми да понатрупат знания и опит (те и доста го имат ама все пак) и капитал, след което да разширят бизнеса си. Или какъв е другия вариант да стоим на масата и да пием ракия и да си викаме имахме, имахме ама сега нямаме щото нз си кво... За да създадеш пак нещо голямо, ново и т.н. ти трябва капитал, опит, знание и желание. Никой не ни спира да създадем нещо ново било то завод за автомобили ли и т.н., въпросът е, че тряя се тръгне от някъде. Относно печалбата - пак ти казвам, че тя не е наша работа, ако нямаше печалба то за какво щяха да строят завод тук? Нашата печалба е капитал, който се натрупва от малките фирми покрай големия завод + ноухау за тези малки фирми + заплати на 5000 души ( за малките фирми да не говорим колко хора са наели). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И все пак не мога да те разбера какво против имаш и какво предлагаш? За заводите през комунизма ясно, но вече ги няма - хайде какво предлагаш в такъв случай? Аз предлагам тук да дойде VW - чорбаджиите с малки фирми да понатрупат знания и опит (те и доста го имат ама все пак) и капитал, след което да разширят бизнеса си. Или какъв е другия вариант да стоим на масата и да пием ракия и да си викаме имахме, имахме ама сега нямаме щото нз си кво... За да създадеш пак нещо голямо, ново и т.н. ти трябва капитал, опит, знание и желание. Никой не ни спира да създадем нещо ново било то завод за автомобили ли и т.н., въпросът е, че тряя се тръгне от някъде. Относно печалбата - пак ти казвам, че тя не е наша работа, ако нямаше печалба то за какво щяха да строят завод тук? Нашата печалба е капитал, който се натрупва от малките фирми покрай големия завод + ноухау за тези малки фирми + заплати на 5000 души ( за малките фирми да не говорим колко хора са наели). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И все пак не мога да те разбера какво против имаш и какво предлагаш? За заводите през комунизма ясно, но вече ги няма - хайде какво предлагаш в такъв случай? Аз предлагам тук да дойде VW - чорбаджиите с малки фирми да понатрупат знания и опит (те и доста го имат ама все пак) и капитал, след което да разширят бизнеса си. Или какъв е другия вариант да стоим на масата и да пием ракия и да си викаме имахме, имахме ама сега нямаме щото нз си кво... За да създадеш пак нещо голямо, ново и т.н. ти трябва капитал, опит, знание и желание. Никой не ни спира да създадем нещо ново било то завод за автомобили ли и т.н., въпросът е, че тряя се тръгне от някъде. Относно печалбата - пак ти казвам, че тя не е наша работа, ако нямаше печалба то за какво щяха да строят завод тук? Нашата печалба е капитал, който се натрупва от малките фирми покрай големия завод + ноухау за тези малки фирми + заплати на 5000 души ( за малките фирми да не говорим колко хора са наели). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И все пак не мога да те разбера какво против имаш и какво предлагаш? За заводите през комунизма ясно, но вече ги няма - хайде какво предлагаш в такъв случай? Аз предлагам тук да дойде VW - чорбаджиите с малки фирми да понатрупат знания и опит (те и доста го имат ама все пак) и капитал, след което да разширят бизнеса си. Или какъв е другия вариант да стоим на масата и да пием ракия и да си викаме имахме, имахме ама сега нямаме щото нз си кво... За да създадеш пак нещо голямо, ново и т.н. ти трябва капитал, опит, знание и желание. Никой не ни спира да създадем нещо ново било то завод за автомобили ли и т.н., въпросът е, че тряя се тръгне от някъде. Относно печалбата - пак ти казвам, че тя не е наша работа, ако нямаше печалба то за какво щяха да строят завод тук? Нашата печалба е капитал, който се натрупва от малките фирми покрай големия завод + ноухау за тези малки фирми + заплати на 5000 души ( за малките фирми да не говорим колко хора са наели). отговор Сигнализирай за неуместен коментар