Китайските лидери възнамеряват да увеличат дефицита и да направят паричната политика "по-гъвкава". Това се твърди в изявление след среща на топ икономическите законодатели, което показва, че правителството подготвя още стимули, докато се бори да подкрепи забавящия се икономически растеж, съобщава Bloomberg.
Фискалната политика на страната трябва да бъде и "по-убедителна“, докато лидерите създават „подходящи парични условия за структурни реформи“, се казва още в изявлението, представено в края на правителствената конференция, на която се определя централна икономическа политика на страната. Според съобщението съотношението на дефицита трябва да бъде повишавано постепенно.
Обявлението на политиците идва, докато Китай се насочва към най-бавното си годишно разширяване от четвърт век. Шестте намалявания на лихвените проценти от централната банка от края на 2014 г. насам и финансовите стимули все още не са възстановили растежа, което накара политиците да възобновят фокуса си върху коригиране на проблемите с предлагането, като например свръхкапацитета.
„Разширяването на съотношението на фискалния дефицит е възможно най-добрият избор“, заяви Яо Уей, базиран в Париж икономист по въпросите на Китай към Societe Generale SA. “Повече гъвкавост в паричната политика означава повече облекчаване, дори като допълнение на фискалната политика“.
Политиците обещават и подкрепа на жителите на селските райони, които се опитват да закупят домове в градските зони, а освен това и ще насърчават строителните предприемачи да намалят цените.
Силното потребление и стабилните услуги се оказват недостатъчни, за да компенсират съпротивлението от срива на старите икономически сектори, работещи със стомана, въглища и цимент. Президентът Си Дзинпин заяви на 3 ноември, че средният годишен ръст не трябва да бъде под 6,5% през следващите пет години, за да се реализира целта на Китай за удвояване на производството от 2010 г. и на доходите на глава на населението до 2020 г.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Времето днес: Пазете се, жега до 39 градуса
Скъпи наеми, вече не е секси... Германците разлюбват Берлин
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене