Висшият съд в Белград е взел решение, че има основания обявеният за издирване през миналата година от Интерпол банкер Цветан Василев да бъде екстрадиран в България. Това потвърди източник от съда пред БНР.
В момента обаче се очаква решение от страна на Апелативния съд в сръбската столица, пред който адвокатите на банкера са внесли жалба, с която са обжалвали решението на Белградския висш съд.
Припомняме, на 20 юни 2014 г. БНБ постави КТБ под специален надзор, след като банката изчерпа ликвидността си и преустанови разплащания. Акционерите в банката с дял от над 10 на сто бяха лишени от право на глас и бяха назначени квестори.
Мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев се предаде на полицията в Сърбия на 16 септември, след като беше обявен за издирване от Интерпол. Същият ден сръбски съд го освободи с мярка „подписка“. Международният паспорт на Василев е отнет и той трябва всеки ден да се явява в съответното полицейско управление. Дни по-късно стана ясно, че прокуратурата е изпратила на компетентните съдебни власти на Сърбия молба за екстрадицията на Василев.
На 6-и ноември БНБ отне лиценза за банкова дейност на поставената под особен надзор (КТБ). Основният мотив за отнемането на лиценза е отрицателен капитал на банката от 3,75 млрд. лв. на база на оценките на Deloitte, EY и АФА, които приключиха на 20 октомври.
В края на януари стана ясно, че заместник главният прокурор Борислав Сарафов очаква, че сръбските власти няма да върнат банкерът Цветан Василев в България.
„Процедурата за екстрадицията на Цветан Василев се движи от сръбските власти. Самият факт на забавянето на произнасянето на сръбските власти може би значи, че няма да върнат Василев. Това е моето субективно усещане, което се базира на немалкия срок на забавяне", каза той пред БНТ.
Всичко за КТБ може да следите тук!
Свързани компании:


Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Rezilient Health за възможностите на телемедицината, част 1
Rezilient Health за възможностите на телемедицината, част 2
DP World са оптимисти за експанзията на Африка
Свръхбогатите увеличават залозите в икономиката на конфликтите
AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът остава при човека
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Дженифър Анистън намери щастието с Джим Къртис
Барбара Палвин и Дилън Спраус очакват първото си дете
6 неустоими рецепти за италиански кексове
Сутрешни навици, които могат напълно да променят деня ви
Захарова: Европейският парламент, докато поучава Китай, игнорира тиранията в Украйна и ЕС
преди 11 години Щом ще го екстрадират ,сигурно вече всичко е замел и напълно е изпразнил активите на банката! И там е като при нас,всичко е мафия! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Може да бъде екстрадиран, но няма как да стане и там е КГБ, както принас е Десе с червените и ДПс протежета ,които всеки път ни обират и продължават да ги избират, само защото добре умеят да оливат с помия всеки появил се мисия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Става интересно. Някои хора не искат това... отговор Сигнализирай за неуместен коментар