Около 60% от парите по одобрената през ноември 2014 година ОП „Човешки ресурси“ ще бъдат насочени към пазара на труда. Около 40% пък ще отидат за социалното включване. Това съобщи в ефира на телевизия Bulgaria on Air зам. -министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.
Общият бюджет на ОП „Човешки ресурси“ е 2,1 млрд. лева. Част от целите, които ще бъдат реализирани със средствата по нея, е повишаването на коефициента на заетост на българите в трудоспособна възраст (между 20 и 64 години) до 76%. В момента той е малко под 60 на сто и целта е доста амбициозна, призна Русинова.
Освен това правителството си е поставило задачата да намали с 260 хил. броя на хората, които живеят в бедност. „Според статистиката всеки трети е в риск от бедност“, допълни зам.-министърът.
Тя посочи още, че има пълна приемственост и няма да има прекъсване на средствата за хората. Част от парите ще продължат да се използват за приемните семейства и други социални дейности, които подобряват качеството на живота.
„Над 660 млн. лева (до 2020 година – бел. ред) ще отидат за социални услуги. Това е доста по-висок процент от предишния период. Около 40% отиват за социално включване“, допълни още Русинова.
Около 60% от парите по програмата пък са насочени към пазара на труда – и основно в подкрепа на младежката заетост, стана ясно още от думите на зам. -министърът. Тя посочи, че в първите две години на програмата ще бъдат отпуснати 240 млн. евро за „ударно“ намаляване на безработицата сред младите хора.
Продължават старите „стажантски програми“, чрез които младежите трупат опит. Първите стажанти ще бъдат назначени още през февруари, като в бюрата по труда вече има 7,5 хил. заявки. „Ще има стажантски програми и за учещите младежи, но те се финансират през друг инструмент“, допълни още Русинова.
За първи път социалните кухни ще получат европейско финансиране по новата оперативна програма за крайно нуждаещите се. Целта е съществуващите трапезарии да заработят целогодишно, а не само през зимата. Част от средствата ще отидат и за изграждане на нови социални кухни в общините.
Целият бюджет на новата програма е около 200 млн. лева, които освен за социалните трапезарии ще бъдат разходвани и за осигуряване на пакети с храни от първа необходимост на 250 хил. нуждаещи се.
Припомняме, че по данни на вицепремиера Томислав Дончев ОП „Човешки ресурси“ е една от най-добре управляваната – към момента са усвоени 83% от средствата по нея. До края на 2015 година трябва да бъдат усвоени около 296 млн. евро. Русинова посочи, че те вече са договорени и са насочени основно към схеми, стартирали през 2013 и 2014 година, а именно – социално включване, деинституционализация на деца с увреждания, мерки за дълготрайно безработните и други.
Още новини можете да намерите в сайта на телевизия Bulgaria on Air


Цената на моторното масло скочи
Варна отбелязва Международния ден на подводното културно наследство с филм
Полковник е новият заместник-министър на здравеопазването
Намаляват продуктовата такса за отпадъците от електронно и електрическо оборудване
Опасна мода: Младежи карат в насрещното заради харесвания в социалните мрежи (ВИДЕО)
Защо мирът е по-опасен от войната за новите лидери на Иран
Газовите централи за центрове за данни ще вдигнат емисиите в САЩ с 20%
AI гигантите ще спечелят 1 трилион долара тази година. Може да не е достатъчно
Бягството на Apple от AI отново започва да тежи на акциите ѝ
Нова технология може да промени лечението на мозъчни заболявания
Първото поколение на BMW X5 получи V10 и ръчни скорости
Защо страничните огледала са обречени на изчезване
Опасна мода взима жертви по пътищата
Шофирането без навигация може да ви предпази от Алцхаймер
Първото Lamborghini с V12 не е кола или трактор
$3032 за руски войник срещу $1487 за инфраструктура: Украйна разкри цената на ударите с дронове
Вятърът разнесе дима, покрил София, България е предложила помощ на Сърбия
Какъв здравословен проблем измъчва Новак Джокович?
По-малко от една трета от руските бензиностанции разполагат с гориво