Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) предложи на собствениците на имоти, които не са съгласни с планираните отчуждавания заради Северната скоростна тангента на София, конкретна цена като обезщетение за терените. Предложената от държавата максимална цена за отчуждаването на имоти е 20,05 лв. за квадратен метър.
Вчера Агенцията започна преговори със собствениците, за да може строителството да започне в началото на строителния сезон.
Припомняме, че имотите бяха отчуждени през 2013 г., но повечето собственици не приеха определената цена и срещу решението има около 360 административни дела. Те са насрочени за разглеждане в периода март-ноември 2015 г., което поставя под риск изпълнението на проекта, който трябва да приключи до 31 октомври 2015 г.
Председателят на АПИ инж. Лазар Лазаров вчера се срещна със собствениците на имоти, за да ги информира какъв набор от документи трябва да бъдат подготвени за подписването на споразумения.
Общата дължина на Северната скоросна тангента е 16,5 км. Трасето преминава през землищата на Требич, Илиянци, Бенковски, Малашевци, Орландовци, Враждебна. От пътната агенция припомнят, че отсечката е важна за София и страната, тъй като в нея се пресичат автомагистралите „Тракия“, „Хемус“, „Люлин“ и пътят София – Калотина. С изграждането на тангентата ще се осигури връзка между няколко европейски коридора – №IV, VIII и X. През тях се осъществява трафикът от и за Гърция, Румъния, Република Македония и Сърбия.
Очаква се с изграждането на Северната скоростна тангента да има по-удобна връзка между крайните северозападни и югоизточните квартали на София.
За обекта е осигурено еврофинансиране. Сключеният договор за безвъзмездна финансова помощ е на стойност 234 млн. лв., но България може да загуби средствата, ако не се спази крайният срок - 31 октомври 2015 г.


България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
AI инфраструктурата създава нови печеливши сред индустриалните компании
Иран и САЩ изостриха тона относно преговорите за Ормузкия проток
Фракциите в Иран се карат за целите на войната в отсъствието на Хаменей
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Над 3100 работни места за младежи са разкрити по "Младежка заетост+“
Джули Андрюс няма да се завърне в "Дневниците на принцесата 3"
Картината, която предвещава проблеми за Тръмп
Арестуваха мъж в Турция, свалил плакат с образа на Ердоган