Софийски градски съд (СГС) отказа да отстрани от длъжност подуправителя на Българска народна банка (БНБ) Цветан Гунев, предава Dnes.bg. Той е обвиняем за неупражняването на контрол при отпускането на 19 лоши кредита от Корпоративна търговска банка (КТБ).
Прокуратурата поиска Гунев да бъде отстранен от поста си, за да не повлияе върху свидетели. Срещу него се води разследване за престъпление по служба. Според обвинението той не е упражнил контрол върху дейността на КТБ.
До момента Гунев беше в отпуск, но той изтече и затова от прокуратурата са поискали днес да бъде временно отстранен от длъжност.
Според съдебния състав обаче по делото няма никакви данни, че има опасност Гунев да повлияе на свидетели.
Нито един свидетел не е намекнал за подобно нещо в показанията си, а подуправителят на БНБ е с чисто съдебно минало и не е осъждан, отбеляза съдът.
Решението на СГС подлежи на обжалване в рамките на 3-дневен срок, като за дата на обжалването пред Апелативния съд е определен вторник, 23 септември, от 10 часа.
Пред съда прокурорът по делото Иван Гешев заяви, че ако Гунев остане на работа, това ще е равностойно Цветан Василев да бъде назначен за квестор в КТБ.
По-рано днес пък Управителният съвет на БНБ взе решение за удължаване срока на тримесечния специален надзор за КТБ АД и ТБ „Виктория” ЕАД с още два месеца, съответно до 20 и 22 ноември.
Друга новина около ситуацията с КТБ излезе от сръбските медии, които съобщиха, че Цветан Василев, който е обявен за издирване от Интерпол, се е предал днес в Белград на Управлението на криминалната полиция, която е била по петите му.
Минимум 18 дни са нужни за екстрадирането му, каза наблюдаващият прокурор по разследването в КТБ Иван Гешев.
По думите му първо трябва да се изчака официалното съобщение до нашите власти от сръбските и след това да бъде даден срок на прокуратурата да представи документи по делото за екстрадирането на Василев.
Още новини от страната четете в Dnes.bg
Всичко по темата за КТБ четете тук
Свързани компании:


Български туристи преживяха напрегнати моменти край Лефкада
Мъртъв делфин е забелязан на плаж Шабла
Явор Гечев за бюджета: С вълшебна пръчка няма как да докараме пет милиарда отгоре
„Безкрайност в негатив – размяна на ролите“: Христина Гаева открива изложбата във Варна
Авария остави без вода местност край Варна
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Сривът на един крипто токен показва мащаба на заплахата от AI хакерство
AI моделите не могат да имат съзнание в днешния си вид
ГЕРБ: Бюджетът с 5,7% дефицит нарушава Закона за публичните финанси
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Един млрд. долара от ЕС за 100 ракети Patriot: какво обяви Украйна
Инцидент на "Тракия": Автомобил се вряза в крайпътно заведение
Васил Терзиев: Големите победи не започват на финала
Турция разкри основните теми за срещата на върха на НАТО в Анкара
Песков: Полша трябва да мисли за сигурността, когато произвежда дронове за Украйна