В спора за последните договорки за помощната програма за Гърция германският финансов министър Волфганг Шойбле влезе в поредната полемика с гръцкия си колега Янис Варуфакис.
По-рано Варуфакис нарече изявлението на Еврогрупата за помощната програма „нееднозначно“. Претенция, която Шойбле не може да приеме с лесна ръка.
„Ако гръцкият министър на финансите счита, че решението на Еврогрупата за Гърция не е ясно, то по-добре да не се изказва", каза Шойбле пред Stuttgarter Zeitung. Декларацията е много ясна, добави той.
Освен това гръцките „финансови беди“ не са причина за смекчаване на задълженията към кредиторите, смята Шойбле. „Преди да получи други капитали, Атина трябва да докаже, че е реализирала договорените условия, а това, колко време ще е нужно на Гърция да изпълни тези условия, зависи само от нея, каза още Шойбле. Според него само от правителството в Атина зависи кога останалите средства от втората програма ще бъдат приведени на страната.
Новото послание на Шойбле към Гърция идва часове, след като бе оповестено, че финансовият министър Янис Варуфакис ще представи пакет от реформи на срещата на Еврогрупата на 9 март.
По-рано гръцкият министър ясно изрази острите финансови нужди на страната си. „Март е обезпечен", заяви той, имайки предвид датите за изплащане на кредитите на Гърция. Не е ясно обаче какво ще се случи след това. Като цяло страната трябва да плати през тази година 17 млрд. евро по лихви и главници, почти половината от които са към Международния валутен фонд (МВФ).
В интервю за германския Handelsblatt Варуфакис заяви, че е научил, че "подстрижката на дълга е мръсна дума". "Така, както ние не искаме да чуем за думата "Тройка", така и кредиторите не искат да чуят за подстригване на дълга", заяви той. Ето защо Варуфакис предлага ползването на друг термин, като например "Swaps".


Кои зодии най-често си изпускат нервите?
Виц на деня - 16 май
Днес се очакват порои и гръмотевици в половин България
Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
НИМХ: Обявен е жълт код за опасност от интензивни валежи
Финалът на "Евровизия" е днес, DARA е поставена под №12
Астън Вила победи Ливърпул с 4:2, гарантира си Шампионската лига
Мъж е заразен с хантавирус в Румъния
Лидерът на военното крило на "Хамас" вероятно е убит при израелски въздушни удари в Газа