IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Американските топ концерни надбягват европейските с обиколки

Печалбата на Apple за 2016 г. е равна на тази на петте европейски корпорации с най-големи печалби, взети заедно

08:19 | 16.05.17 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Американските топ концерни надбягват убедително европейските си конкуренти, що се отнася до приходи от продажби и рентабилност. 300-те най-големи по приходи борсово котирани европейски компании са генерирали през миналата година общо приходи от 6,7 трилиона евро и оперативна печалба от 576 милиарда евро, както става ясно от проучване на консултантската компания EY.

300-те най-големи американски публични концерни пък имат общи приходи за 8,4 трлн. евро и печалба в размер на 970 млрд. евро. Така те са генерирали с една четвърт по-високи приходи, а печалбата им е с 68% по-висока.

„Американската конкуренция е по-печеливша и успява да увеличи за пореден път преднината си пред Европа“, казва Матю Майер, член на мениджмънта на EY. Американските концерни отчитат средно с 30 на сто по-висока печалба, отколкото европейските им конкуренти.

Сред десетте европейски корпорации с най-големи приходи са автоконцерните Volkswagen (1-во място), Daimler (4-то място), BMW (8-мо място) и Siemens (10-то място). В класацията не са включени банки, застрахователни дружества и класически инвестиционни дружества. 

Абсолютен лидер по оперативна печалба от двете страни на Атлантика е Apple. С 60 млрд. долара (почти 57 млрд. евро) производителят на iPhone е генерирал според EY през миналата година такава печалба, каквато имат петте най-големи по печалба европейски корпорации, взети заедно. И в САЩ Apple е неотменен лидер. 

С чувствителна разлика зад него следва Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет (34 млрд. долара), която произтича първоначално от текстилна компания. Американските концерни се възползват от по-големия си роден пазар и по-изгодния браншови микс със силно изразена ориентация към технологиите и услугите.

Старата икономика продължава да доминира в Европа, където 84 от 300-те най-печеливши фирми са индустриални компании (включително от автомобилната индустрия). В САЩ само 49 компании принадлежат към този сегмент. И обратно, 31 компании за информационни технологии са класирани в Топ 300 в САЩ, докато в Европа броят им е едва 13.

Въпреки всичко малко повече от половината от европейските компании успяват да увеличат продажбите си през миналата година, а 70% от тях отбелязват печалба. Нещо повече, 65% увеличават маржа си.  

„Ниският курс на еврото може да представлява импулс за компаниите в еврозоната“, казва Майер. Преди всичко фирми, които генерират голяма част от приходите си извън Европа, ще спечелят от положителните валутни ефекти, смята той. 
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:43 | 30.08.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 7 rate down comment 5
khao
преди 7 години
статия предназначена за сбор на форумните демагози :):) иначе кво ни казва, нищо! Това са мултинационални корпорации и да ги слагате отсам или от там е доста безсмислено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 23 rate down comment 3
KPetkov
преди 7 години
Хубаво е да има информация и за 300-те най-големи китайски компании. Европейските до голяма степен са бита карта, тъй като спазват какви ли не правила, че да са възможно най-соц, което яде от печалби и приходи. Виж в Китай няма такива проблеми, както и в САЩ.Италия с 50-те си дена отпуска по закон и САЩ с 0 дни отпуска малко трудно ще ги сравнявам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 6
nobel
преди 7 години
Кого изпреварват американските концерни? Ами естествено - изпреварват КОГОТО МОГАТ. То е ясно, че и в Европа нещата не са баш цъфнали, ама защо винаги ни показвате само част от картинката и НИКОГА цялата картина. Това дава много изкривена представа за това как стоят нещата в глобален мащаб. Все едно да ви покажа едното око на Мона Лиза и да ви питам тая картина велика ли е или не. Все гледате да сравните един болен, с друг - още по-болен така, че при сравнението първият да изглежда почти здрав. Това в медицината може да е и полезно, но в никакъв случай не дава реална представа за нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още